Explore.pl - sklep turystyczny
Co zabrać pod namiot by zapewnić sobie komfortowy wypoczynek? 0

Co zabrać pod namiot, by zapewnić sobie komfortowy wypoczynek?

Kiedy wybieramy się pod namiot, szczególnie w przypadku pierwszego tego typu wyjazdu, zawsze zastanawiamy się nad tym, co ze sobą zabrać, aby wypoczynek był udany i komfortowy. Istnieje pewna nieformalna lista rzeczy, które należy ze sobą zabrać na biwak, niezależnie od tego, w jakim miejscu będzie się on odbywał oraz od czasu jego trwania. Co obowiązkowo musi się znaleźć w bagażu dobrze przygotowanego do wyprawy biwakowicza?

 

Namiot - podstawa dla komfortowego wypoczynku biwakowicza

 

Dobry namiot to absolutnie niezbędne wyposażenie każdego biwakowicza, często decydujące o komfortowym bądź nie wypoczynku. Dlatego też wybierając się na tego typu wycieczkę po raz pierwszy, do tematu należy podejść z należytą powagą, z uwaga i starannością podejść do kwestii jego wyboru. Dobry namiot powinien zabezpieczać przed każdą pogodą, także przed deszczem, dlatego też przy wyborze w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na to, czy jest on nieprzemakalny, a także czy posiada dodatkowe zabezpieczenia chroniące jego wnętrze przed ewentualnym zalaniem wodą. W opinii ekspertów od biwakowania najkorzystniej jest wybierać namioty, których stopień nieprzemakalności utrzymuje się na poziomie 3000 mm, bowiem tylko takie modele doskonale będą sobie radziły nawet w czasie największej ulewy. Nie jest to jednak jedyna kwestia, na którą szczególnie należy zwracać uwagę. Niezwykle istotna jest także jakość podklejenia szwów. W takim przypadku każdy, nawet z pozoru niewielki defekt może przyczynić się to powstania na powierzchni namiotu dziur, przez które do jego wnętrza będzie się przedostawał deszcz.

 

Wybierając namiot należy mieć na względzie także to, z jakiego materiału został wykonany. Obecnie na rynku dominują te wykonane z :

  • nylonu - takie namioty są lekkie, jednak ich odporność na wilgoć jest znacznie mniejsza niż w przypadku tych, które wykonane zostały z poliestru;
  • poliestru - takie namioty są wysoce odporne na działanie wilgoci, jednak ze względu na swoją większą masę są też znacznie cięższe w transporcie (co może być uciążliwe w przypadku pieszych wędrówek).

Osoby, dla których masa namiotu nie ma najmniejszego znaczenia powinny wybierać modele wykonane z poliestru, ze względu na ich zdecydowanie lepszą nieprzemakalność. Warto zwrócić także uwagę na to, czy w namiocie także i podłoga wykonana jest z nieprzemakalnych materiałów - to bardzo ważne, bowiem dzięki temu będziemy w stanie w czasie biwakowania uniknąć nieprzyjemnej wilgoci i chłodu płynącego z podłoża.

Kolejna bardzo ważna rzecz, którą należy mieć na względzie wybierając namiot to stelaż. W tym przypadku możliwości są dwie - wykonany z włókna szklanego bądź aluminium. Ten pierwszy będzie co prawda znacznie tańszy, jednak ze względu na znaczną masę, może być to nieco uciążliwe rozwiązanie przede wszystkim przy pieszych wędrówkach. W takim przypadku zdecydowanie lepszym wyborem będzie stelaż aluminiowy, który jednak będzie znacznie droższy.

W sprzedaży dostępne są namioty z tropikiem oraz bez. Zdecydowanie lepsze będą te wyposażone w ten element, który znacząco zwiększy komfort jego użytkowania, co szczególnie odczuwalne będzie nie tylko w czasie wietrznej i deszczowej pogody, ale także i w czasie upałów.

Nieprzemakalność, dobrej jakości materiał, tropik oraz stelaż to najważniejsze elementy, którymi należy się kierować wybierając najbardziej komfortowy do biwakowania namiot. Pozostałe parametry należy dobierać wedle własnych preferencji, pamiętając o tym, by dostosować namiot do ilości osób, które na czas wycieczki będą w nim zamieszkiwały.

 

Dobry śpiwór na ciepły i komfortowy sen

 

Szykując się na biwak, poza namiotem należy zabrać ze sobą także śpiwór. W tym przypadku najważniejszym parametrem decydującym o jego jakości jest T-comfort, czyli parametr określający temperaturę, w jakiej śpiwór będzie dostarczał użytkownikowi optymalnego komfortu. W tym przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie jego dostosowanie do średniej spodziewanej w czasie biwaku temperatury. Dobierając śpiwór pod względem parametru T-comfort warto zostawić sobie nieco zapasu zakładając, że temperatura będzie nieco niższa. Producenci ustalając wysokość parametru dla swojego produktu biorą pod uwagę sytuacje, w której osoba korzystająca ze śpiwora odpoczywa w skarpetkach i bieliźnie termicznej, a jej kondycja fizyczna i zdrowotna jest nienaganna.

 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie dostępne na rynku śpiwory turystyczne można podzielić na trzy grupy:

  • śpiwory letnie, które są bardzo cienkie, idealne na upały;
  • śpiwory zimowe (często nazywane także ekspedycyjnymi), które idealnie będą się sprawdzały w ekstremalnych warunkach, gdy jest naprawdę bardzo zimno;
  • trzysezonowe, nazywane uniwersalnymi, idealnie sprawdzą się w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które na biwaki udają się sporadycznie.

Wybierając śpiwór warto także zwrócić uwagę na jego wypełnienie. Syntetyczny puch jest idealny do miejsc wilgotnych, a co za tym idzie taki śpiwór będzie bardzo komfortowym rozwiązaniem przy zmiennej i kapryśniej pogodzie. Należy jednak pamiętać o tym, że nieco gorzej utrzymuje ciepło niż modele, które posiadają wypełnienie w postaci puchu naturalnego.

Kolejnym ważnym aspektem wyboru śpiwora jest jego kształt. Modele typu mumia idealnie zachowują ciepło, przede wszystkim dzięki temu, że doskonale dopasowują się do ciała. Dzięki temu będą dobrym rozwiązaniem na wycieczki w czasie nieco niższych temperatur. Natomiast śpiwory typu koperta będą komfortowe dla osób, które w czasie snu potrzebują nieco więcej swobody.

 

Dobra izolacja od podłoża

 

Dobrze dobrany namiot i śpiwór to jeszcze nie wszystkie elementy, jakie są w stanie zapewnić komfortowy wypoczynek na biwaku. W tym przypadku ważna jest także dobra izolacja ciała od chłodnego podłoża. Można skorzystać tu z tradycyjnego materaca, bądź sięgnąć po zamiennik. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku nocowania w namiocie jest karimata. To korzystne rozwiązanie przede wszystkim wtedy, gdy zdecydujemy się na krótką wyprawę bądź częste piesze wędrówki. Na dłuższych biwakach najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie, dobry dmuchany materac ewentualnie samopompująca mata.

 

Oświetlenie

 

Wybierając się na biwak, poza zapewnieniem sobie warunków do komfortowego snu, powinniśmy zadbać także o dobre oświetlenie. Dobrym rozwiązaniem może być latarka typu czołówka, bardzo wygodna zarówno pod namiotem, jak i w czasie pieszych wędrówek górskich.

W ofercie sklepów ze sprzętem turystycznym można znaleźć wiele ciekawych lampek biwakowych, które nie tylko uprzyjemnią spędzanie czasu w ciemności, ale często będą bardzo przydatne w czasie wykonywania zdjęć. Ich masa i rozmiary są niewielkie, więc ich transport nawet w czasie pieszych wędrówek nie będzie kwestią problematyczną.

 

Jak się dobrze spakować na biwak?

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest dla komfortowego wypoczynku na biwaku, odpowiednie spakowanie bagażu. W tym przypadku wbrew pozorom więcej wcale nie znaczy lepiej, szczególnie w przypadku, gdy bagaż zamiast pomagać staje się dużym problemem. Jego wielkość ma znaczenie w przypadku osób wędrujących lub udających się na miejsce biwaku publicznymi środkami komunikacji. W przypadku podróży samochodem nie jest to żaden problem, pod warunkiem, że ilość spakowanych rzeczy nie przewyższa pojemności bagażnika.

Wybierając odzież na biwak warto wybierać te najwygodniejszą. Nawet latem noce bywają dość chłodne, dlatego też pomimo pięknej pogody w ciągu dnia, mieć ze sobą coś komfortowego i ciepłego do spania (może być do piżama lub miękki dres, warto spakować także i ciepłe skarpety). Pogoda bywa zmienna i kapryśna, dlatego też dla własnej wygody powinniśmy mieć w swoim biwakowym bagażu także kurtkę przeciwdeszczową.

 

W przypadku biwaków w górach, w czasie których udamy się na trekking należy pamiętać o zabraniu ze sobą nie tylko ciepłej odzieży, ale i odpowiednich butów. W tym przypadku niezmiennie najlepszym rozwiązaniem będą buty trekkingowe. Barto ważne by miały solidną bieżnikową podeszwę oraz wysoką cholewkę. To bardzo ważne parametry, dzięki spełnieniu których obuwie będzie zapewniało nie tylko komfortowy marsz, ale także dobrą przyczepność do podłoża, a także odpowiednią stabilizację stawu skokowego - obie cechy mają bardzo istotny wpływ na to, czy wycieczka będzie się odbywała bezpiecznie czy nie.

 

Gotowanie na biwaku

 

W zależności od wyboru miejsca do biwakowania, nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z lokalnych punktów gastronomicznych, o czym należy pamiętać przygotowując się do wyprawy. W przypadku braku możliwości zakupu gotowego pożywienia, dla ułatwienia sobie życia warto zabrać ze sobą turystyczną kuchenkę, doskonałą alternatywę dla ogniska, szczególnie przydaną w czasie np. deszczu czy przygotowania ciepłego napoju. Wybór przenośnych kuchenek jest obecnie na rynku na tyle duży, że każdy bez wątpienia znajdzie coś dostosowanego do potrzeb i ilości wolnego miejsca w bagażu -  w przypadku bardzo ograniczonej powierzchni dobrym pomysłem będzie zakup samego palnika gazowego (tu jednak konieczny będzie specjalny garnek). Oczywiście sama kuchenka na biwaku nie wystarczy. Do jej funkcjonowania niezbędne są specjalne gazowe kartusze, które dostępne są w różnych pojemnościach.

Mając spakowany odpowiedni sprzęt do przyrządzania posiłków, warto także znaleźć coś, z czego będzie można je spożywać. Tu ratunkiem będą specjalne naczynia turystyczne, dostępnie między innymi w turystycznym sklepie online https://www.explore.pl/. Na biwaku domowa zastawa nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem, dlatego też należy zadbać o zakup odpowiednich naczyń, lekkich i wytrzymałych, które dodatkowo będą łatwe w utrzymaniu w czystości.

Wybierając się na biwak warto zabrać ze sobą także turystyczną lodówkę, dzięki której możliwe będzie utrzymanie dłużej w świeżości wielu spożywczych produktów, nawet pomimo bardzo wysokich temperatur. Lodówki dostępne są w różnych pojemnościach, dzięki czemu każdy znajdzie rozwiązanie najbardziej dostosowane do potrzeb. Lodówki do działania potrzebują specjalnych wkładów (najlepsze będą te żelowe), które przed podróżą na kilka godzin muszą zostać umieszczone w zamrażarce. Na rynku dostępne są także modele, które zasilane są poprzez podłączenie do gniazdka bądź samochodowego źródła zasilania. Takie urządzenia, gdy tylko będziemy mieli dostęp do źródła prądu, doskonale sprawdzą się zarówno w krótkich jak i dłuższych wyjazdach.

Przygotowywanie posiłków na biwaku dla wielu może być z różnych powodów wyzwaniem. Chcąc zaniechać bądź ograniczyć gotowanie w czasie takiej wycieczki warto rozważyć zakup żywności liofilizowanej, czyli takiej, z której usunięto wodę. Taka forma posiłku nie traci na swoich wartościach odżywczych. Ponadto ich przygotowanie jest bardzo poste i nie wymaga zbyt wiele czasu i wysiłku - wystarczy wybrane danie zalać wodą i odczekać chwilę. Spędzając aktywnie czas na biwaku warto zastanowić się także nad zakupem bądź samodzielnym wykonaniem wysokiej jakości, pełnych składników odżywczych batoników energetycznych, które dostarczą energii na cały aktywny dzień.

 

Higiena na biwaku

 

Dla komfortowego wypoczynku ważne jest nie tylko wygodne i bezpieczne miejsce do spania czy możliwość przygotowania wartościowego posiłku tym przypadku ważne jest również utrzymanie właściwej higieny o czym przygotowując się to wyjazdu także należy pamiętać. To, jakie środki pielęgnacyjne będą nam potrzebne w dużym stopniu zależy od miejsca biwakowania. W przypadku dostępu do sanitariatów kwestie higieniczne nie będą specjalnie problematyczne - wystarczą ulubione kosmetyki czy środki pielęgnacyjne i ręcznik (dobrym rozwiązaniem będzie specjalny ręcznik turystyczny, znacznie lżejszy od ego klasycznego, a przy tym znacznie szybciej wysychający). Dla oszczędzenia nieco wolnego miejsca warto sięgać po produkty w mniejszych wersjach. W przypadku, gdy na biwaku nie ma dostępu do sanitariatów, wówczas idealnym rozwiązaniem pomagającym utrzymać higienę będzie lekki prysznic turystyczny, który wystarczy napełnić wodą i umieścić w nasłonecznionym miejscu (wówczas dzięki działaniom słonecznych promieni woda nagrzeje się sama). Dodatkowo w takiej sytuacji warto zadbać o zapas chusteczek nawilżających, dzięki którym można w miarę szybko i komfortowo się odświeżyć.

W zależności od miejsca biwakowania, należy swój bagaż wyposażyć w dobrej jakości środki przeciwko kleszczom czy komarom. Niezbędne będzie także spakowanie kremu z odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Każdy, niezależnie od czasu trwania i miejsca biwakowania, w swoim bagażu powinien mieć apteczkę z jej podstawowym wyposażeniem, dzięki której w razie konieczności będziemy mogli udzielić szybkiej pierwszej pomocy zarówno sobie, jak i znajdującym się w naszym otoczeniu osobom. W apteczce obowiązkowo znaleźć się musi:

  • kilka jałowych opatrunków,
  • bandaże,
  • ochronne rękawiczki,
  • termoizolacyjna folia,
  • nożyczki,
  • plastry,
  • specjalna maseczka do bezpiecznego wykonania sztucznego oddychania,
  • płyn do dezynfekcji ran,
  • podstawowe środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Poza odpowiednio wyposażoną apteczką, należy zabrać ze sobą również wszystkie przyjmowane na co dzień medykamenty.

 

Czysta woda

 

Biwakować można w bardzo różnych miejscach, jednak nie zawsze jest w nich dostęp do świeżej wody pitnej bądź choćby miejsca, w którym można ją nabyć. Nie na każdy biwak udajemy się samochodem, w którym możemy ukryć znaczną ilość butelek ulubionej wody mineralnej. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w dobrej jakości turystyczne filtry do wody, które skutecznie oczyszczą ją z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń czy szkodliwych dla człowieka bakterii. Dzięki nim woda jest czysta, bezpieczna i zdatna do picia.

 

Narzędzia

 

Biwaki bardzo często obfitują w wiele nieprzewidzianych sytuacji, dlatego też dla zwiększenia komfortu wypoczynku warto zabrać ze sobą choćby niewielki zestaw narzędzi, zawierający wyłącznie niezbędne elementy. Jednym z tych najważniejszych, niezbędnych na każdym biwaku jest saperka, niezwykle przydatna w zastosowaniu w wielu obozowych sytuacjach. Przy niewielkiej pojemności bagażu, warto spakować do niego także wielofunkcyjny scyzoryk. Mając więcej miejsca warto zabrać ze sobą siekierkę czy niewielką piłę, które ułatwią i przyspieszą rozpalenie wieczornego ogniska. 

 

Co jeszcze przydać się może na biwaku?

 

Biwakowanie to czas, w którym wielu z nas korzysta z gotowego jedzenia dostępnego w puszkach. Mając to na uwadze, a bagażu nie może zabraknąć wygodnego i bardzo praktycznego otwieracza do puszek.

Co jeszcze okazać się może przydatne w biwakowaniu, o czym warto pamiętać pakując swój bagaż? W wielu przypadkach taki wyjazd nie będzie komfortowy bez:

  • małego środka piorącego i sznurka do rozwieszania prania (to szczególnie przydatne w czasie dłuższych biwaków),
  • ładowarki do telefonu (opcjonalne w zależności od warunków power banka),
  • aparatu pozwalającego na uwiecznienie wyjątkowych chwil,
  • zapasu baterii (które często szczególnie w latarkach szybko się wyładowują),
  • ulubionych umilaczy czasu (np, książek, gier, odtwarzaczy muzyki, piłek, kart, dmuchanych zabawek itd.),
  • igły i nitki.

Każdy wielbiciel biwaków doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że taka forma rozrywki rządzi się swoimi prawami. Planując wyjazd warto sporządzić listę niezbędnych rzeczy i przemyśleć, czy rzeczywiście wszystko to, co się na niej znalazło będzie absolutnie niezbędne do tego, by w sposób komfortowy i przyjemny spędzić wolny czas. Mając na zakupy niewiele czasu, warto skorzystać z możliwości internetowych sklepów turystycznych. Jedynym z nic jest https://www.explore.pl/, miejsce w którym znaleźć można mnóstwo niezbędnych elementów wyposażenia każdego biwakowicza. Tak naprawdę z zależności od miejsca jakie możemy przeznaczyć na bagaż, jak i własnych indywidualnych potrzeb, lista niezbędnych biwakowych przyrządów może być krótka i treściwa, bądź bardzo długa i pełna najróżniejszych przedmiotów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium