Explore.pl - sklep turystyczny
Dlaczego warto mieć kijki trekkingowe 0

DLACZEGO WARTO MIEĆ KIJE TREKKINGOWE

Trekking, czyli piesze wędrówki w nie zawsze łatwym terenie, na przykład w górach, z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Odpowiednio dobrane kijki pomagają w marszu oraz pokonywaniu przeszkód. Dzięki nim podejścia i zejścia stają się łatwiejsze. Przyjrzyjmy się, jakie jeszcze zalety kryją się w niepozornych kijkach do trekkingu. Zobaczmy też, na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu trekkingowego, żeby nie kupić kota w worku.

Kije trekkingowe

Dlaczego warto mieć kijki trekkingowe?

Krótko mówiąc, z kijkami idzie się o wiele łatwiej. Ich przemyślana konstrukcja sprawia, że korzystając z kijków w górach i na terenie płaskim część ciężaru ze stawów kolanowych i kostek przenoszona jest na ręce. Znacznie odciąża to kręgosłup. W przypadku pokonywania wzniesień, możemy pracować całym ciałem, dlatego wspinaczka staje się efektywniejsza. W czasie schodzenia, kijki trekkingowe pozwalają na pokonywanie trasy w kontrolowany sposób, równomiernie rozkładając ciężar naszego ciała.

Wysokiej jakości kijki trekkingowe (jak na przykład teleskopowe Black Diamond Trail Pro Shock) zapewniają stabilizację oraz dodatkowe podparcie w sytuacji, gdy wędrujemy z wypchanym po brzegi, ciężkim plecakiem. Dzięki takiem wsparciu, zachowamy wyprostowaną postawę, a co za tym idzie łatwiej będzie złapać oddech.

Obie korzyści - równomierne rozkładanie obciążeń oraz zwiększenie równowagi - przekładają się na szybsze tempo marszu i możliwość pokonywania większych odległości. Komisja Medyczna Federacji Związków Alpinistycznych zaleca, aby kijki trekkingowe stosowały osoby uprawiające trekking, które mają szczególne potrzeby:

  • są w podeszłym wieku lub walczą z otyłością,
  • mają problemy zdrowotne z kręgosłupem lub stawami,
  • maszerują z dużym i ciężkim bagażem.

Jak wybrać dobre kijki trekkingowe

Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać potencjał, jaki oferują kijki trekkingowe, powinniśmy wiedzieć, jak dopasować je do swojego wzrostu, sylwetki i poziomu trudności planowanych wypraw. Na rynku można znaleźć całe mnóstwo produktów, ale nie wszystkie spełnią nasze oczekiwania. Na co zwracać uwagę, szukając kijków dla siebie?

Z czego są zrobione?

Materiał, z którego wyprodukowano kijki widocznie przekłada się na komfort użytkowania. Zwykle te najtańsze nie są zbyt wytrzymałe, a do tego sporo ważą. Żeby kijki trekkingowe mogły odciążyć nasze stawy, muszą być solidnie wykonane. Polecamy te, które wyprodukowane z lekkiego i wytrzymałego aluminium, jak Kije Dlack Diamond Trail Trekking. Jeżeli cena nie gra roli, pozostaje jeszcze włókno węglowe, choć to opcja dla najbardziej zapalonych fanów trekkingu.

Jak się je blokuje?

Każdy kijek jest wyposażony w system blokowania. Dzięki temu jego wysokość można łatwo dopasować do swojego wzrostu. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę właśnie na ten system - powinien być wygodny, szybki i niezawodny. Coraz częściej producenci topowych modeli wykorzystują blokowanie zewnętrzne, za pomocą małej dźwigni. Może być obsługiwane nawet jedną ręką i doskonale sprawdza się w przypadku minusowych temperatur (gdy system wewnętrzny mógłby przymarznąć).

Na ile części się składają?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że im mniej miejsca po złożeniu zajmują kijki trekkingowe, tym lepiej. Najpopularniejsze są trzysegmentowe, choć w ofertach można znaleźć zarówno dwu-, jak i czterosegmentowe. Jedne składają się teleskopowo, a drugie łamie się jak harmonijkę. Ciekawą propozycją są kijki Black Diamond Distance FLZ Z-POLES, które można szybko i łatwo złożyć na trzy części i przypiąć do plecaka, gdy nie są już potrzebne.

Wygodna rączka to konieczność

Jeżeli chcemy korzystać z kijków w czasie długich wycieczek trekkingowych, wygodna rączka to absolutny must-have. Jeżeli pokryto ją jedynie plastikową osłonką (jak ma to miejsce w najtańszych modelach), nie potrzeba dużo czasu, żeby nasze dłonie zaczęły się pocić. A stąd już krótka droga do otarć i odcisków. Naturalny korek lub pianka wchłaniająca wilgoć to zdecydowanie lepsza opcja.

Wytrzymały grot

Chociaż grot to naprawdę niewielki element całego kijka, właśnie on jest najbardziej narażony na zużycie. Jeżeli wybieramy sprzęt trekkingowy na lata, warto wcześniej sprawdzić, czy producent przewidział wymianę zużytego grotu. Najlepszym materiałem wydaje się widia - groty widiowe są trwalsze niż stalowe, a w terenie zachowują lepszą przyczepność. Zastosowano jest na przykład w modelu Rockland Rapid Alu.

Warto mieć kijki trekkingowe!

Zakup kijków trekkingowych w polecanym przez nas sklepie explore.pl może być początkiem wspaniałej przygody w przynoszącymi ogrom satysfakcji marszami w terenie. Wysokiej jakości sprzęt może być świetnym wsparciem dla osób, które pokonują przeszkody w czasie górskich wycieczek, a do tego noszą na plecach spory bagaż. Przeglądając oferty, warto wybierać świadomie. Wysokiej jakości materiały, solidny system blokowania i składania, wygodna rączka i wytrzymały grot - to podstawowe cechy dobrych kijków trekkingowych. Mamy nadzieję, że właściwy wybór pozwoli cieszyć się urokiem pieszych wędrówek przez długie lata!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium