Explore.pl - sklep turystyczny
Jak dbać o namiot po sezonie? Porady i wskazówki. 0

Jak dbać o namiot po sezonie?

Biwakowanie pod namiotem to doskonała forma wypoczynku. Otoczenie natury, niskie koszty, ucieczka od miejskiego stylu życia – czy może być coś lepszego? Wszystko, czego potrzebujesz do biwakowania, to sprzęt turystyczny, śpiwór oraz własny namiot. Twój biwakowy dom, chroni cię przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, stwarza poczucie prywatności i własnego azylu. Gdy sezon na biwakowanie dobiegł końca, warto przygotować namiot na kolejny rok. Zadbany namiot zapewni lata wiernej służby w terenie. W tym artykule znajdziesz szeroką gamę wskazówek, jak dbać o swój namiot po sezonie.

 

Przepis na sprawny namiot. 

Namioty turystyczne, z roku na rok stają się coraz bardziej zaawansowane. Opracowywane nowe technologie i materiały, sprawiają, że nowoczesne namioty są trwalsze, lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Dobry namiot może służyć latami, a wiedza, jak właściwie o niego dbać, jest kluczem do wydłużenia jego żywotności. Do produkcji namiotów wykorzystuje się syntetyczne tkaniny, metal, tworzywa sztuczne oraz powłoki wodoodporne. Każdy z tych elementów wymaga odpowiedniej pielęgnacji do właściwego funkcjonowania.

Jeśli chcesz, aby twój namiot służył latami, pamiętaj o:

  • Regularnym czyszczeniu i impregnacji
  • Usuwaniu uszkodzeń i ubytków po każdym biwakowaniu
  • Przestrzeganiem zasad poprawnego przechowywania

 

Usuń zanieczyszczenia z namiotu.

Pamiętaj, aby po każde wyprawie pod namiot, dokładnie go oczyścić i osuszyć. Przede wszystkim dokładnie usuń z niego pozostałości ziemi, piasku oraz liści. Na namiocie nie powinny znajdować się żadne zanieczyszczenia. Pomocna w tym będzie zwykła zmiotka czy też odkurzacz z delikatną mocą ssania. Jeśli namiot narażony był na działanie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, wystawiony był na działanie piasku kurzu, zwierzęcych odchodów czy też żywicy, najlepiej, jeśli po długiej wyprawie, po prostu go wypierzesz.

 

Jak prać namiot? 

Podstawowa zasada prania namiotu brzmi: „Nigdy nie pierz namiotu w pralce”. Zapomnij także o korzystaniu z elektrycznej suszarki!

Czyszczenie namiotu w pralce wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzeni materiału, rozklejenia szwów i powstania dziur. Drobne elementy takie jak m.in. sznurki mogą zostać wciągnięte w bęben pralki. Uszkodzisz wówczas i namiot, i pralkę.

Wysoka temperatura prania oraz suszenia może doprowadzić także do uszkodzenia elementów z wykonanych siatki oraz rozklejenia szwów.

Namiot najlepiej jest prać ręcznie. Możesz do tego użyć gąbki, chłodnej wody i delikatnych detergentów. W pierwszej kolejności skup się na silnie zabrudzonych i zaplamionych obszarach. Wyszoruj je przy użyciu gąbki i detergentu. Przede wszystkim dokładnie umyj podłogę namiotu.

 

Środki do mycia namiotu.

Pamiętaj, aby podczas mycia namiotu unikać silnych środków czyszczących, stosowanych w gospodarstwie domowym. Unikaj środków takich jak chemiczne mydła, płyny do mycia naczyń, proszki i płyny do prania. Zapomnij o używaniu wybielacza oraz odplamiacza! Daruj sobie także płyn do płukania tkanin. Przede wszystkim unikaj silnie perfumowanej chemii. Twój namiot ma być atrakcyjny dla Ciebie, nie dla owadów w okolicy biwaku.

Szczególnie polecanymi środkami do mycia namiotu są specjalnie do tego przeznaczone detergenty. Detergenty te dodatkowo chronią powłokę hydrofobową, która sprawia, że namiot jest doskonałym schronieniem przed deszczem.

 

Suszenie namiotu – klucz do długowieczności.

Jak długo należy suszyć namiot? Tyle, ile tego potrzebuje. Rozłóż namiot tak, aby powietrze swobodnie cyrkulowało, najlepiej w suchym, ciepłym i zacienionym pomieszczeniu. Jeśli nie masz tyle przestrzeni, aby rozłożyć namiot, spróbuj go powiesić.

Przed schowaniem namiotu upewnij się, że jest w 100% suchy. To najważniejsza z zasad dotycząca pielęgnacji namiotu po sezonie.

Na wilgotnych tkaninach zawsze istnieje ryzyko rozwoju pleśni, która nada wnętrzu nieprzyjemnego zapachu i uszkodzi wodoodporne powłoki. Zaniedbany, zawilgocony namiot to prawdziwy problem.

Jeśli jeszcze przed spakowaniem namiotu po zakończonym sezonie zauważysz rozwijającą się pleśń, szybko się jej pozbądź! Uczynisz to mieszanką gorącej wody, delikatnego płynu do mycia naczyń i octu. Pamiętaj, że mokra plama musi całkowicie wyschnąć przed jego schowaniem!

 

Jak przechowywać namiot?

Przechowywanie namiotu w pokrowcu, w którym zawsze go transportujesz, nie jest najlepszym wyborem. Przechowuj swój namiot swobodnie w suchym miejscu. Tkaniny namiotowe powinny oddychać. Ciasno zrolowany namiot, umieszczony w pokrowcu ma ograniczoną możliwość prawidłowej cyrkulacji powietrza. Pomyśl o umieszczeniu namiotu w torbie z siateczki lub w bawełnianej poszewce.

Unikaj przechowywania namiotu w wilgotnym pomieszczeniu takim jak piwnica czy też strych. Materiał namiotu nie powinien być długotrwale narażony na działanie szkodliwej wilgoci. Najlepsze do przechowywania namiotu poza sezonem są suche pomieszczenia o średniej temperaturze.

 

Impregnowanie namiotu.

Czysty namiot to nie wszystko. Aby namiot spełniał swoje funkcje i chronił przed czynnikami atmosferycznymi musi być wodoodporny. Warstwy i powłoki wodoodporne z upływem czasu ulegają starciu. Zgodnie z zasadami powłoki hydrofobowe powinny być nakładanie co kilka lat. W tym celu przyda Ci się specjalny uszczelniacz do szwów oraz ogólny impregnat do namiotów.

Uszczelniacz do szwów zazwyczaj sprzedawany jest w tubkach, co ułatwia jego nakładanie na małe elementy. Dodatkowo, uszczelniając zwróć uwagę, czy namiot nie posiada innych uszkodzeń takich jak niewielkie dziurki. Małe dziury z powodzeniem załatasz uszczelniaczem. W przypadku większych ubytków i rozdarć będą potrzebne specjalne łaty i taśma naprawcza.

Jeśli wodoodporna powłoka się łuszczy, możesz ponownie nałożyć poliuretan, najpierw dokładnie czyszcząc namiot celem usunięcia starej warstwy.

 

Sprawny namiot to zadbany namiot.

Wiedza jak prawidłowo konserwować i przechowywać namiot sprawi, że będziesz się nim cieszył przez wiele lat. Pamiętaj, że przechowywanie suchego namiotu, regularnego jego czyszczenie, ponowne nakładanie powłok wodoodpornych i bieżąca naprawa niewielkich ubytków pomogą utrzymać namiot w nienagannym stanie. Wszystkie te czynności wykonasz samodzielnie w domowym zaciszu. Co więcej, naprawy namiotów są niezwykle łatwe i wykonasz je przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium