Jak wybrać odpowiednie buty trekkingowe do chodzenia po górach? Kilka praktycznych wskazówek 0

Jak wybrać odpowiednie buty trekkingowe do chodzenia po górach? Kilka praktycznych wskazówek

 

Tuż przed wyprawą w góry pojawia się dylemat czy potrzebujemy specjalistycznych butów trekkingowych czy turystycznych. Może wystarczą standardowe buty sportowe? Najkrótsza możliwa odpowiedź brzmiałaby: buty trekkingowe lub specjalne buty turystyczne nie są konieczne, ale są wysoce zalecane. W przypadku długich i trudnych wędrówek warto dobrać obuwie odpowiednio chroniące nasze stopy oraz wygodne, by móc pokonywać kolejne kilometry podczas wędrówek w górach. 

 

Jak wybrać odpowiednie buty do chodzenia po górach? 

Obuwie turystyczne to prawdopodobnie najważniejszy sprzęt, na jakim powinniśmy się skupić, przed wyprawą w góry - niezależnie czy to łatwa czy trudniejsza trasa. Właściwy wybór zleży od tego, do czego będziemy potrzebować butów. Lekkie o niskim kroju są idealne do wielu zajęć, takich jak podejścia, szybkie lub łatwe jednodniowe wędrówki. Jednak podczas noszenia cięższego plecaka w trudnym i nierównym terenie warto nosić coś, co zapewni nam większe wsparcie. Przykładowo możemy wybrać buty o średnim lub wysokim kroju. 

Podczas wyboru obuwia powinniśmy również wziąć pod uwagę osiągi na gruncie technicznym, zwłaszcza jeśli planujemy wspinać się po ferratach. W górach potrzebujemy butów, które będą wygodne na długie dystanse i wystarczająco ochronią nasze stopy. Muszą być również wytrzymałe, wodoodporne i lekkie. Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy wybranie najlżejszego i najwygodniejszego obuwia, z wymaganym wsparciem i stabilnością dla stylu wędrówki lub trekkingu i terenu, na których chcemy się zdecydować. 

Co najważniejsze, niezależnie od wybranej opcji, nasze obuwie musi być idealnie dopasowane. 

 

 

Po co nosić buty trekkingowe? Większe wsparcie i więcej elastyczności 

Podczas planowania podróży w góry musimy wziąć pod uwagę własny poziom sprawności i dotychczasowych wrażeń z wędrówek. Pomyślmy o tym, jak mocne są nasze kostki i stopy. Jak ważna dla nas jest ich stabilność i wsparcie? Może martwimy się skręceniem kostki lub wcześniejszymi kontuzjami? 

Poszukajmy stabilnego i zapewniającego wsparcie stopie buta. Buty trekkingowe zapewniają lepszą ochronę stopy i kostki na trudnych, kamienistych szlakach. Są one w krojach średnich lub wysokich i często mają sztywniejszą wykładkę. Wyższe cholewki pomagają również utrzymać stopy w suchości w błocie, deszczu czy resztkach śniegu i mają przeważnie grubszą, bardziej ochronną podeszwę, która zapobiega odczuwaniu kamieni pod stopami. 

Nowoczesne skórzane buty turystyczne są dalekie od dużych, ciężkich butów noszonych przez poprzednie pokolenia wspinaczy. Zapewniają podobny poziom ochrony i stabilności, ale z bardziej precyzyjnym i wygodnym dopasowaniem oraz większą elastycznością - a wszystko przy znacznie niższej wadze. 

Buty trekkingowe o wyższym kroju często są wyposażone w elastyczny kołnierz, który zwiększa zakres ruchu kostki z tyłu i wygodę oraz zapewnia dodatkowe wsparcie podczas schodzenia. Przykładem mogą być buty Meindl Air Revolution 4.1 które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających wspinaczy. 

 

Różne elementy buta trekkingowego 

Aby zrozumieć różnice między poszczególnymi modelami do trekkingu i pieszych wędrówek, musimy dowiedzieć się trochę o elementach użytych do ich wykonania. 

  • cholewka - to część buta, która zakrywa boki i górną powierzchnię stopy, w tym palce i piętę
  • wzmocnienie - dodatkowy materiał dodany do cholewki, aby pomóc jej wytrzymać stres podczas użytkowania i zachować dopasowanie 
  • rand - to pasek z gumy lub skóry, który chroni dolną część cholewki przed kamieniami 
  • wykończenie - odpowiednio wykonane nadaje butowi charakterystyczne dopasowanie i jego osobliwe cechy 
  • wkładka - to ukryta warstwa wewnątrz buta 
  • podeszwa środkowa - jest to składnik podeszwy między nią a cholewką, jej zadaniem jest zapewnienie amortyzacji wstrząsów, dodatkowo wraz z wkładką decyduje o sztywności buta
  • podeszwa zewnętrzna - jest to zewnętrzna część podeszwy, która styka się z podłożem, wzór bieżnika na niej odgrywa kluczową rolę 
  • konstrukcja bieżnika - rozmieszczenie występów wpływa na osiągi buta, płytkie i szerokie występy lepiej sprawdzają się w gładkim terenie, z kolei głębsze występy zapewniają lepszą przyczepność w luźnych warunkach 
  • sznurowanie - odpowiednie sznurowanie zapewnia większą precyzję podczas regulacji miejsca w bucie

 

Wodoodporna membrana do obuwia turystycznego 

Podczas wyboru obuwia istotne jest w jakiej pogodzie zamierzamy używać butów. Wiele z nich jest dostępnych w wersji wodoodpornej i oddychającej. Odpowiednia membrana umieszczona między górną tkaniną, a wewnętrzną wyściółką zapewnia niezawodną ochronę, aby nasze stopy były suche i wygodne przez cały czas użytkowania butów. 

W sklepie Explore.pl dostępne są buty trekkingowe z membraną Gore-Tex. Membrany te zapewniają nam najwyższy komfort. Są one szybkoschnące, co czyni je idealnym wyborem do wielodniowych wędrówek górskich, a także w wilgotnym klimacie i zimowych wspinaczkach górskich - szczególnie tam, gdzie nie będziemy mieli możliwości wysuszenia butów przez noc. Wodoodporne, oddychające membrany zwiększają również ich ciepło w niskich temperaturach. 

 

Buty Salewa WS MTN Trainer GTX wyposażone są w membranę Gore-Tex, która zapewnia wodoodporność, a ponadto ten model został wzbogacony o Cleansport NXT technologię, która likwiduje nieprzyjemne zapachy. 

Dodatkowo, gdy wybierzemy skórzaną wyściółkę, otrzymamy lepsze dopasowanie do kształtu stopy. A przyjemny klimat noszenia i wygoda jaką zapewni skóra licowa, nie mogą się z niczym równać. Jednak obuwie ze skóry bez membrany nie jest w pełni wodoodporne, nawet przy najlepszej pielęgnacji i konserwacji. Skóra to dobra opcja na bardziej suche warunki lub gdy wiemy, że nasze obuwie będzie mogło wyschnąć przez noc. Ponadto dodatkowa oddychalność modelu bez membrany będzie wygodniejsza i chłodniejsza w cieplejsze dni. 

 

Odpowiednie dopasowanie butów do chodzenia po górach 

Obuwie trekkingowe i turystyczne powinno dobrze przylegać, ale bez ocierania. Chcemy mieć pewność kontaktu z podłożem, a także elastyczności i komfortu podczas schodzenia z gór. Podczas wyboru butów musimy sprawdzić kilka elementów, aby upewnić się, że będą porządnie dopasowane. 

Na początek powinniśmy sprawdzić piętę, aby upewnić się, że tył stopy jest dobrze osadzony. Aby sprawdzić, czy pięta jest dobrze dopasowane, musimy najpierw przymierzyć but z rozplątanymi sznurowadłami. Jeśli czujemy luz po bokach, pięta jest zbyt szeroka. Ogólnie rzecz biorąc, powinniśmy być w stanie włożyć palec wskazujący między piętę a tył buta. 

Następnie musimy sprawdzić czy nasze place mają wystarczająco dużo miejsca. Pomiędzy palcami, a czubkiem buta powinna znajdować się przestrzeń na szerokość palca, tak abyśmy mogli nimi swobodnie poruszać. Jest to szczególnie ważne przy schodzeniu z gór, w przeciwnym razie nasze palce będą uderzać o przód buta. 

Nawet jeśli byt wydaje się nam wygodny podczas przymierzania, zawsze powinniśmy wypróbować następną parę o pół rozmiaru większą, tak aby zachować bezpieczeństwo. Jeśli nie mamy pewności lub czujemy, że możemy mieścić się między dwoma rozmiarami - zawsze wybierzmy większy. Tutaj warto pamiętać, że prawdopodobnie nasze stopy lekko spuchną podczas długiego dnia wędrówki. 

 

Jak i kiedy przymierzać obuwie trekkingowe 

Podczas wyboru nie powinniśmy się śpieszyć. Najlepiej do sklepu udać się popołudniu, wtedy nasze stopy są nieco spuchnięte po dniu w pracy. Warto mieć ze sobą skarpetki, jakie zabierzemy ze sobą w góry. Korzystanie z takich skarpetek pomoże w szybszej ocenie rozmiaru, dopasowania i ucisku nowego obuwia. W butach powinniśmy spędzić jak najwięcej czasu - możemy spacerować w nich po sklepie. Warto też przetestować je na zboczu, o ile istnieje taka możliwość. 

Praktyczne wskazówki znajdziecie w artykule “Jakie skarpety w góry?”.

 

Dostosowanie dopasowania butów 

Warto poeksperymentować, aby dopasować swoje obuwie trekkingowe. Nie bójmy się mieszać i dopasowywać wkładek do obuwia, zwłaszcza jeśli mamy wąskie stopy. Poeksperymentujmy też ze skarpetami - niektórzy wolą wkładkę wewnętrzną wewnątrz grubszej skarpety, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy. Inni wolą cieńsze wełniane skarpety w dopasowanym bucie. Wypróbujmy różne skarpety aby zobaczyć co będzie dla nas najlepsze. 

 

Docieranie nowych butów 

Obuwie do chodzenia po górach jest na ogół wykonane z grubszą cholewką i mocniejszą podeszwą środkową niż obuwie niskopoziomowe lub buty do biegania w terenie. Musimy założyć nowe buty i w nich chodzić jak najwięcej - przykładowo chodząc w nich do pracy. 

 

Sznurowanie butów trekkingowych 

Sposób sznurowania obuwia turystycznego może mieć również ogromne znaczenie. Często warto zmieniać napięcie sznurowania na podejściach i zejściach. Podczas wchodzenia warto spróbować zacisnąć sznurowadła w przedniej części stopy, aby pięta była pewniej osadzona, podczas gdy sznurowanie w śródstopiu będzie nieco luźniejsza. 

Aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo podczas schodzenia, zawiążmy buty mocno w obu obszarach. W ten sposób stopa nie będzie ślizgała się nam w bucie. 

Buty dostępne w Explore.pl wyposażone są we wspinaczkowy system sznurowania Climbing Lacing. Przykładowo model Salewa MS MTN Crow o podwyższonej cholewce dzięki połączeniu tego systemu z metalowymi zaczepami na sznurowadła w górnej części umożliwiają nam idealne dopasowanie buta. Dzięki temu mamy większe dostosowanie wygody i wydajności. 

 

Pozostałe porady dotyczące butów do chodzenia po górach 

Po zakupie butów do chodzenia po górach i w trakcie korzystania z nich niezwykle istotna jest ich pielęgnacja i impregnacja. W ten sposób możemy wydłużyć ich żywotność - czyszcząc je i chroniąc. Najlepiej działa szczotka z miękkim włosiem i ciepła woda. Istnieje szeroka gama produktów do pielęgnacji cholewek z zamszu czy skóry licowej. 

Użycie obróbki tkanin w celu utrzymania trwałej wodoodporności syntetycznych cholewek oznacza, że wchłaniają one mniej wody, pozostają bardziej oddychające i szybciej schną. Jeżeli mamy taką możliwość to osuszajmy mokre buty powoli - dodatkowo warto to robić z dala od bezpiecznego światła słonecznego. Gdy są naprawdę mokre, możemy wypchać je papierem - jednak nie zapominajmy by kilkukrotnie go wymienić. Nigdy nie zostawiajmy mokrych butów w zamkniętym, wilgotnym miejscu takim jak plastikowa torba, bagażnik samochodowy lub piwnica. 

Pamiętajmy też, że buty nie doceniają ekstremalnego ciepła, więc nie powinniśmy suszyć ich w pobliżu piekarnika lub ogniska, ponieważ skórzana cholewka wysycha zbyt szybko i staje się twarda i krucha. 

 Przeczytaj również:

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium