Explore.pl - sklep turystyczny
Jakie skarpety trekkingowe wybrać? 0

JAKIE SKARPETY TREKKINGOWE WYBRAĆ?

 

Czy wiesz, że istnieje ponad 60 różnych rodzajów skarpet trekkingowych? I nic dziwnego, przy tak szerokiej gamie skarpet do wyboru, że dokonanie właściwego wyboru może okazać się trudne. Jeśli chodzi o wybranie idealnej pary skarpet trekkingowych dla Ciebie, istnieje kilka kluczowych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę.

Jeśli planujesz wybrać się na wycieczkę trekkingową, musisz kupić odpowiednie skarpety. Kupowanie złych skarpet może być szkodliwe dla Twoich stóp, ale jeśli zastosujesz się do prostych wskazówek poniżej, nie tylko otrzymasz kilka wspaniałych wskazówek na temat tego, jakie skarpety powinieneś kupić, ale które skarpety są najlepsze dla poszczególnych klimatów i terenów.

Skarpety trekkingowe — charakterystyka

Skarpety trekkingowe mają za zadanie chronić stopy przed wszelkimi uszkodzeniami podczas trekkingu. Wykonane są ze specjalnych materiałów, dzięki którym są odporne na ścieranie, wilgoć i bakterie. Najczęstsze materiały używane do produkcji skarpet trekkingowych to wełna merynosów, polipropylen i nylon.

Odprowadzanie wilgoci

Dobra para skarpet trekkingowych powinna być w stanie odprowadzać wilgoć od wewnątrz na zewnątrz. Jest to ważne, ponieważ jeśli Twoje stopy pozostają mokre przez zbyt długi czas, stają się zimne i powodują pęcherze.

Ochrona przed pęcherzami

Trekking może być trudny dla Twoich stóp, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do chodzenia na długich dystansach lub noszenia dużych ciężarów na plecach. Jesteś bardziej narażony na powstanie pęcherzy, jeśli nie nosisz odpowiedniego obuwia lub skarpet, które są dobrze dopasowane i chronią pięty przed ocieraniem się o wkładki butów. Dobra para skarpet trekkingowych powinna być wystarczająco gruba, aby nie ocierała się o piętę buta podczas chodzenia, ale jednocześnie wystarczająco cienka, aby mogła prawidłowo oddychać, gdy na zewnątrz jest ciepło.

ciepłe skarpety

Materiał, z którego wykonane są skarpety trekkingowe?

Materiał, z którego wykonane są skarpety, może mieć znaczący wpływ na to, jak stopy się "czują" podczas trekkingu. Wełna, na przykład, jest naturalnie izolująca i może utrzymywać stopy w cieple nawet wtedy, gdy są mokre. Jednakże jest ona również zazwyczaj droga i niezbyt oddychająca, więc może nie być idealna do intensywnych aktywności, takich jak bieganie czy wędrówki. Z drugiej strony, materiały syntetyczne, takie jak nylon i spandex, są zazwyczaj tańsze, bardziej wytrzymałe i znacznie lepiej oddychające niż wełna, ale mają też tendencję do szybszego powstawania niemiłego zapachu niż włókna naturalne.

Jeśli szukasz pary skarpet do wędrówek, które utrzymają stopy w cieple, a jednocześnie pozwolą im swobodnie oddychać, szukaj tych wykonanych z syntetycznej mieszanki materiałów, takich jak nylon/spandex lub poliester/spandex. Te mieszanki są zazwyczaj na tyle lekkie, że nie obciążą Twoich butów, a jednocześnie utrzymają stopy suche i wygodne.

Skarpety to niezbędny przedmiot podczas trekkingu

Skarpety trekkingowe są niezbędnym elementem podczas trekkingu. Dwie najważniejsze kwestie przy wyborze pary skarpet trekkingowych to dopasowanie i trwałość.

Dopasowanie: Skarpety trekkingowe powinny być przylegające, ale nie ciasne. Jeśli są zbyt workowate, będą ocierać się o skórę, powodując dyskomfort i potencjalne pęcherze. Jeśli są zbyt ciasne, odcinają krążenie w stopach, co może prowadzić do zimnych stóp, drętwienia i mrowienia, a także obrzęku kostek.

Trwałość: Skarpety trekkingowe muszą być wystarczająco trwałe, aby wytrzymać zużycie butów turystycznych i nierówności terenu przez wiele dni. Większość marek oferuje kilka stylów wykonanych z różnych materiałów, które różnią się ceną w zależności od ich trwałości (wełna jest zazwyczaj droższa niż włókna syntetyczne).

Amortyzacja: Amortyzacja pomaga chronić stopy przed pęcherzami i zapobiega zmęczeniu stóp, absorbując wstrząsy z nierównych powierzchni, takich jak skały lub korzenie podczas chodzenia pod górę, lub w dół. Pomaga również utrzymać stopy w cieple w chłodniejszych temperaturach, izolując je od zimnego powietrza lub kontaktu z podłożem; jednakże zbyt duża ilość amortyzacji może utrudnić wędrowcom

Jakie skarpety trekkingowe na zimę?

Skarpety trekkingowe z wełny - Wełna jest naturalnym materiałem, który tworzy ciepło bez dodawania objętości. Ma doskonałe właściwości izolacyjne, co oznacza, że utrzymuje stopy w cieple nawet wtedy, gdy są mokre lub zwilżone przez pot. Wełna ma również dobre właściwości zarządzania wilgocią, co oznacza, że może wchłonąć nadmiar wilgoci z Twoich stóp, aby utrzymać je w suchości i zapobiec powstawaniu pęcherzy.

Skarpety trekkingowe z wełny merynosów - Wełna merynosów to rodzaj wysokiej jakości wełny pochodzącej z owiec merynosów hodowanych w Australii, Nowej Zelandii i Ameryce Południowej, które przez wiele lat były hodowane z myślą o produkcji wysokiej jakości wełny. Wełna merynosów jest naturalnie antybakteryjna, co czyni ją idealnym materiałem na skarpety, ponieważ hamuje rozwój bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach stóp, gdy nosi się ją przy skórze przez dłuższy czas. 

Skarpety trekkingowe na lato

Lato to sezon spacerów, ale tylko wtedy, gdy masz odpowiedni sprzęt. Skarpety trekkingowe są bardzo ważną częścią twojego stroju i mogą uczynić wędrówkę przyjemną. 

Skarpety trekkingowe na lato powinny być oddychające i lekkie, aby nie dodawały dodatkowego ciężaru Twoim stopom. Powinny być również wykonane z materiałów, które nie sprawią, że Twoje stopy będą się zbytnio pocić, a jednocześnie będą wystarczająco ciepłe, abyś nie zmarzł podczas wędrówki.

Wybierając skarpety trekkingowe na lato, szukaj takich, które są wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, polipropylen i nylon. Materiały te pozwalają na łatwy przepływ powietrza przez nie, więc będą utrzymywać stopy w chłodzie podczas wędrówek w miesiącach letnich. Mają również bardzo dobre właściwości odprowadzania wilgoci, co oznacza, że będą odciągać wilgoć od skóry, utrzymując ją w suchości, nawet jeśli bardzo się spocisz podczas wędrówki.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium