Trendy i nowości w plecakach trekkingowych 2025
Początek roku 2025 przyniósł nowości wśród plecaków trekkingowych. Marki Gregory, Deuter i Osprey przygotowały całkiem nowe modele plecaków trekkingowych, ulepszone i odświeżone wzory doskonale znanych modeli oraz całkowicie nowe kolory. Zobacz, która z nowości będzie odpowiednia dla Ciebie.
Poniżej przedstawiamy najciekawsze nowości wśród plecaków trekkingowych, które już pojawiły się lub dopiero się pojawią w 2025 roku. Rynek plecaków trekkingowych jest przeogromny. Nasze propozycje zawęziliśmy więc do trzech najpopularniejszych i najsolidniejszych marek na rynku: Deutera, Gregorego i Ospreya. Wybraliśmy najciekawsze według nas modele. Są wśród nich zarówno duże plecaki turystyczne, jak i mniejsze plecaki trekkingowe idealne na jednodniowy czy kilkudniowy wypad. Skupiliśmy się nie tylko na całkowicie nowych modelach, ale również na tych doskonale znanych, które zostały odświeżone, lub które zyskały nową wersję kolorystyczną. Dzięki temu możecie zwrócić uwagę nie tylko na trekkingowe świeżynki, ale też na sprawdzone klasyki w nowych odsłonach.
Deuter zaskakuje kolorami
Zaczynamy od marki legendy, która na rynku jest od ponad 125 lat. Czyli niemieckiego Deutera. W tym roku ma on do zaproponowania kilka nowości, odważne kolory i całkiem nowy system nośny.
-
System nośny Deuter LiteAir
Deuter LiteAir to całkowicie nowy system nośny. Zbudowany został na bazie specjalnie uformowanej lekkiej i elastycznej płytki z systemem zaawansowanych kanałów wentylacyjnych. Zapewnia ona jednocześnie przepływ powietrza oraz swobodę ruchów. Dodatkowo system nośny ma wzmocnioną konstrukcję, która pozwala swobodnie przenosić spore obciążenia. Jak zapewnia Deuter system LiteAir, to obecnie jeden z najlżejszych systemów nośnych wśród plecaków trekkingowych. Na początku Deuter zastosował go do modeli Deuter Speed Lite Pro.
-
Plecak trekkingowy Deuter Aircontact Pro
W tym roku marka Deuter postanowiła wzbogacić swoją kolekcję plecaków trekkingowych z rodziny Aircontact o kolejny model. Tym razem jest to Deuter Aircontact Pro. Jak sama nazwa wskazuje jest to plecak trekkingowy dla profesjonalistów. To model bardzo pojemny i dostosowany do płci użytkownika lub uzytkowniczki. W wersji damskiej (SL) dostępne będą pojemności 65+10 SL i 75+10 SL. Natomiast w wersji męskiej 75+10 oraz 85+10. Ten pojemny plecak trekkingowy oparty jest na panelu tylnym Aircontact. Do tego posiada wygodny pas biodrowy, który można dopasować lub nawet wymienić. Nie zabrakło w nim również regulowanych pleców i wygodnych szelek.
Deuter Aircontact Pro to plecak trekkingowy, który posiada wszystko, czego obecnie wymaga się od wysokiej jakości plecaków trekkingowych tej wielkości. Jest dwukomorowy z dostępem od góry i od frontu. Do tego ma mnóstwo przegródek i uchwytów, które pozwolą uporządkować sprzęt. Dodatkowo plecak posiada komin, dzięki któremu możemy powiększyć go o kolejne 10 litrów. Interesującym patentem jest klapa plecaka. Została zaprojektowana w taki sposób, że w kilka chwil można ją odpiąć i przerobić na lekki plecaczek. Plecak trekkingowy Deuter Aircontact Pro został wykonany z wytrzymałych materiałów, a niektóre jego komponenty dodatkowo wzmocniono. Dzięki temu będzie niezawodny w czasie wielu długich wypraw.
-
Deuter Futura – Plecak trekkingowy w odważnych kolorach
Nie ma co się oszukiwać, w plecakach liczy się nie tylko funkcjonalność i wygoda, ale również wygląd. Nic więc dziwnego, że producenci plecaków trekkingowych dostosowują kolory i ogólny wygląd do panujących trendów. W tym roku marka Deuter postawiła na naprawdę odważne kolory. Widać to zwłaszcza w ich flagowym i chyba najbardziej wszechstronnym modelu plecaka trekkingowego, czyli w Futurze. W tym roku w wersjach damskich pojawił się intensywny kolor pomarańczowy, a w wersji unisex soczysta czerwień. Dla kontrastu są również kolory bardziej zgaszone jak np. popielaty róż czy model w odcieniu zielonego bluszczu. Intensywne kolory znajdziecie również w innych plecakach Deutera np. mocny fiolet w modelu Deuter Speed Lite Pro lub kolor bursztynowy w modelu Deuter Aircontact Lite.
Gregory ulepsza swoje plecaki
W roku 2025 amerykańska marka Gregory ma dla nas kilka interesujących nowości. Wśród nich jest całkowicie odświeżona wersja jednego z ich najpopularniejszych plecaków trekkingowych czyli męskiego modelu Gregory Paragon i jego analogicznej damskiej wersji Gregory Maven. To nie jedyny plecak trekkingowy odświeżony przez Gregorego w tym roku. Nową wersję otrzymał również doskonale znany ze swojej uniwersalności plecak Nano. W tym roku marka Gregory zaproponowała także swoim klientom nowy model niewielkiego plecaka trekkingowego – Kiro.
-
Gregory Paragon i Ggregory Maven – Nowy wygląd, nowa funkcjonalność, nowa pojemność
Plecaki trekkingowe Gregory Paragon i Gregory Maven to jedne z najbardziej popularnych modeli tej marki. W tym roku firma Gregory postanowiła oba modele odświeżyć. Największą zmianą jest pojemność. Dotychczas plecaki te miały pojemność 38, 48, 58 i 68 litrów (Paragon) oraz 35, 45, 55 i 65 litrów (Maven). Teraz Paragon ma pojemność 40, 50 i 60 litrów, a Maven 38, 48 i 58 litrów.
Podobnie, jak dotychczas plecaki te dostępne będą w dwóch wariatach długości pleców. SM/MD i MD/LG dla Paragona oraz XS/SM i SM/MD dla Maven. Plecaki te będą również odświeżone wizualnie oraz większa część materiałów, których wykorzystano przy produkcji, będzie pochodziła z recyklingu.
Lekkiemu przemodelowaniu uległ panel tylny. Nadal jest on regulowany, ale teraz dzięki odpowiedniej siateczce daje lepszy komfort termiczny pleców. Nowa wersja ma też jedną ciekawą nowinkę. Marka Gregory nawiązała współpracę z marką Garmin, która produkuje wysokiej jakości komunikatory. Efektem tej współpracy jest specjalna kieszeń na szelce, która jest przeznaczona na sprzęt marki Garmin.
-
Gregory Nano – lekki, wygodny i w nowej odsłonie
Plecak trekkingowy Gregory Nano, to jeden z bardziej uniwersalnych modeli. Znakomicie spisuje się zarówno w czasie krótkich wycieczek, jak i podczas miejskiego użytkowania. W tym roku Marka Gregory postanowiła model ten odświeżyć i nieco zmienić. Po pierwsze pojawiły się plecaki Nano w nowych pojemnościach: 14, 16 i 28 litrów. Te dwa ostatnie zaopatrzone zostały w klapę, a nie w suwak, jak dotychczas większość plecaków Gregory Nano. Nowa wersja tego modelu lekko różni się kształtem, kolorem i detalami. Teraz też we wszystkich wariantach pasek biodrowy jest odczepiany, a nie ukrywany, jak to było np. w poprzedniej wersji 18 litrów. Gregory zmienił nie tylko plecaki trekkingowe Nano, ale podobnemu unowocześnieniu uległy również biodrówki Nano.
-
Gregory Kiro – Minimalistyczny plecak trekkingowy
Gregory Kiro to tegoroczna nowość tej marki. Jest to lekki i wręcz minimalistyczny plecak trekkingowy. Kiro to model uniwersalny bez podziału na płeć i dostępny w pojemnościach 20, 24 i 28 litrów. Tym, co wyróżnia Kiro od innych lekkich plecaków trekkingowych tej marki jest jego pas biodrowy. Został on wykonany z elastycznego materiału, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do sylwetki i nie krępuje ruchów w czasie marszu. Plecak posiada pojemną komorę główną, kieszeń na froncie plecaka i boczne kieszenie z siatki. Wewnątrz nie zabrakło również kieszeni na system hydracyjny. Jednym słowem plecak ten posiada wszystko, czego potrzeba podczas krótkich wycieczek. Dostępny jest w trzech kolorach: w intensywnej czerwieni, turkusowym błękicie oraz w kolorze grafitowym.
Przeczytaj także:
- Porównanie najpopularniejszych kurtek marki RAB
- Torba czy plecak turystyczny? Osprey Farpoint vs TNF Base Camp Duffel
- Buty do biegania Brooks Ghost 16 vs Brooks Ghost Max 2
Osprey – lekkość w nowej formie
W tegorocznej ofercie Ospreya warto zwrócić uwagę szczególnie na dwa modele. Po pierwsze odświeżoną wersję ich kultowych lekkich plecaków trekkingowych Talon i Tempest. Drugim interesującym modelem jest plecak Metron Airspeed, który jest następcą aż trzech modeli plecaków, które zostały w tym roku wycofane z oferty Ospreya.
-
Osprey Talon i Tempest. Klasyki w nowej odsłonie
W tym sezonie marka Osprey postanowiła wprowadzić na rynek nowe wersje ich najpopularniejszych plecaków trekkingowych czyli modeli Talon i Tempest. Plecaki te przeszyły gruntowną przemianę, która jednak nie zmieniła ich charakteru. Nadal są lekkie, wygodne i funkcjonalne. Największej zmianie uległ ich system nośny. Po pierwsze Osprey zrezygnował z podziału na dwie długości panelu tylnego. Wprowadzony został uniwersalny system nośny z większą możliwością regulacji długości pleców. Kolejną zmianą jest pojemność. Od tego roku wersje damskie i męskie nie będą różnić się pojemnością. W obu przypadkach będą takie same: 44, 33, 26, 22 i 11 litrów. W wypadku Talona Osprey zrezygnował z plecaka o pojemności 36 litrów. Oba modele pojawią się również w nowej szacie kolorystycznej.
-
Metron Airspeed. Godny następca
W tym roku marka Osprey zrezygnowała aż trzech modeli plecaków z siatką: Parseca, Radiala i Troposa. Na ich miejsce wprowadzono nowy model, który łączy wszystkie najlepsze cechy tych plecaków. Jest to model Osprey Metron Airspeed. To bardzo wszechstronny plecak, który może służyć zarówno jako plecak miejski, plecak rowerowy, jak i plecak trekkingowy. Metron ma pojemność 26 litrów, którą dzięki specjalnemu suwakowi można powiększyć do 34 litrów. Zaprojektowano w nim m.in. kieszeń na laptopa, specjalną przegrodę na buty lub ubrania oraz uchwyt do mocowania kasku. Z rozwiązań trekkingowych mamy wygodne pasy kompresyjne, pas biodrowy i pokrowiec przeciwdeszczowy. Warto w nim zwrócić również uwagę również na panel tylny, który nie tylko zapewnia doskonałą wentylację, ale również posiada możliwość wygodnej regulacji.
Podsumowanie
Jak widać w roku 2025 marki Deuter, Gregory i Osprey postawiły w znacznej mierze na ulepszenie lub odświeżenie doskonale znanych i lubianych rozwiązań. Co nam, użytkownikom, daje takie podejście? Dzięki niemu otrzymujemy produkt, który częściowo jest już doceniony i sprawdzony przez użytkowników, którzy korzystali ze wcześniejszych wersji tych plecaków. A dodatkowe ulepszenia, które prawdopodobnie wynikają z potrzeb i opinii użytkowników, jeszcze bardziej poprawiają komfort korzystania z tych plecaków.