Explore.pl - sklep turystyczny
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

IMPREGNACJA OBUWIA

Zimą obuwie jest szczególnie narażone na różne czynniki zewnętrzne. W wyniku deszczu, śniegu, czy błota, może ucierpieć obuwie, jak i zdrowie danej osoby, co może prowadzić do nawet wyziębienia organizmu. Dlatego istotnym krokiem jest odpowiednie impregnowanie.

Czym jest impregnacja obuwia?

Impregnacją nazywa się zabezpieczenie powierzchni buta przed czynniki zewnętrznymi, takimi jak na przykład woda. Czynniki zewnętrzne mogłyby przyczynić się do zniszczenia poszczególnych elementów obuwia. Dzięki dobrze przeprowadzonej impregnacji obuwia można zapewnić butom długotrwałą ochronę.

Jednak należy pamiętać, że nie każde buty można zaimpregnować z taką samą skutecznością. Takim obuwiem mogą być na przykład trampki, których nie należy w żaden sposób zabezpieczać. Natomiast buty, które wykonane są ze skóry łączonej z materiałami syntetycznymi, nadają się do zaimpregnowania.

 

Kiedy należy impregnować buty?

Na dobrze zaimpregnowanej powierzchni materiału powinny utworzyć się małe kropelki deszczu. Oznacza to, że powierzchnia jest zabezpieczona. Jeśli jednak zewnętrzna warstwa nasiąka, oznacza to, że należy przeprowadzić impregnację. Wsiąkająca woda pogarsza stan materiałów, dlatego nie powinno się doprowadzić do sytuacji przemoknięcia obuwia.

Cały proces należy zacząć od usunięcia zanieczyszczeń. Jeżeli nie zostanie to zrobione, wtedy impregnacja obuwia będzie nieskuteczna, a dodatkowo brud i drobiny piachu na powierzchni butów będą się utrwalać.

 

Kilka uwag dotyczących impregnacji

Trzeba pamiętać, by używać środków do pielęgnacji od jednego producenta. Poszczególne produkty różnią się od siebie składem chemicznym. Mieszanie preparatów pochodzących z różnych źródeł może bardzo zaszkodzić, co może doprowadzić do szybszego pogorszenia stanu obuwia.

Najważniejsze jest, by wyrobić nawyk impregnacji obuwia. Dzięki temu materiał będzie znacznie wolniej się zużywał, a buty będą dłużej w dobrej kondycji.

Trzeba pamiętać, że buty trekkingowe należy czyścić po powrocie z dworu, by nie utrwalić powstałych zabrudzeń.

Kolejną istotną uwagą jest to, by pamiętać, że buty muszą schnąć z daleka od grzejników. W wysokich temperaturach skóra może zacząć pękać, a podeszwa rozklejać.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium