Buty podejściowe - jakie modele wybrać? 0

Buty podejściowe - jakie modele wybrać?

Jeżeli chodzi o enigmatyczne buty podejściowe, polecane są one zarówno amatorom górskich wędrówek, jak również zapalonym zdobywcom szczytów. Na przestrzeni kilku ostatnich lat odnotowujemy znaczny wzrost popularności tego szczególnego obuwia, łączącego w sobie wiele właściwości znacznie zwiększających przyjemność z wielogodzinnych wycieczek. Czym dokładnie są buty podejściowe i jakie modele wybrać na górski szlak?

Czym są buty podejściowe?

Buty podejściowe, w swoim fundamentalnym założeniu stanowią połączenie obuwia wspinaczkowego z trekkingowym. Podwójny charakter nadaje im specjalnych właściwości, takich jak:

  • niska waga
  • wygoda
  • przewiewność
  • komfortowe użytkowanie
  • wytrzymałość
  • stabilizacja
  • uniwersalizm

Szczególnie ostatnia z wyżej wspomnianych cech ma znaczenie w przypadku omawianego obuwia - buty podejściowe, dzięki swojej wyjątkowej budowie są wygodne i lekkie, zachowując jednak stabilność istotną szczególnie podczas cięższych podejść.

Dla kogo przeznaczone są buty podejściowe? Początkowo umiłowane zostały przez wspinaczy, dla których transport ciężkich trekkingowych egzemplarzy było zbyt dużym obciążeniem. Obecnie ten rodzaj obuwia przeznaczony jest do noszenie w drodze pod ścianę, kiedy nachylenie jest znacznie mniejsze w stosunku do najtrudniejszych odcinków, ale teren obfituje jednocześnie w mniejsze odłamy skalne, błoto bądź żwir. Wyraźny bieżnik zagwarantuje nam pewność i stabilizację, szczególnie istotną i zabezpieczającą przed wszelkimi zranieniami. Buty podejściowe sprawdzą się w przypadku wędrówki po kamienistym podłożu, w związku z czym z ich dobrodziejstwa skorzystają zarówno zaawansowani wspinacze, jak również miłośnicy mniej wymagających szlaków.

Czym się kierować przy zakupie?

Dokonując zakupu butów podejściowych należy mieć na uwadze kilka fundamentalnych elementów, gwarantujących bezpieczeństwo na szlaku w niedalekiej przyszłości. Pierwszym z nich jest konstrukcja podeszwy, w przypadku której króluje Vibram®, którego produkty odznaczają się wyjątkową trwałością, przyczepnością do podłoża oraz odpornością na ścieranie. Jednym z butów podejściowych wyposażonych w podeszwę wyżej wspomnianego producenta są męskie męskie buty podejściowe Salewa MS MTN Trainer 2 GTX-BLACK/CARROT, dostępne w sklepie internetowym Explore.pl. Egzemplarz ten to nie tylko doskonała stabilność w zróżnicowanym terenie, ale również wygoda, zapewniona dzięki oddychającej membranie Gore-Tex® Extended Comfort

Drugim z niezwykle istotnych czynników jest twardość podeszwy. Jest to jeden z nielicznych elementów wyposażenia obuwia, który w części zależy od indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika. W przypadku, w którym najlepiej się wspinamy dobrze czując skałę przywierającą do stopy, a po górach poruszamy się szybkim tempem, najlepszym wyborem będą buty o cienkiej, lżejszej podeszwie. Po drugiej stronie kontinuum stoją z kolei podeszwy grubsze, znane w szczególności z egzemplarzy trekkingowych. Na ten rodzaj postawią z kolei miłośnicy stromych podejść, wolniejsi wspinacze oraz bardziej doświadczeni zdobywcy szczytów.

Następnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę wybierając buty podejściowe, jest rodzaj membrany. Jednymi z najczęściej stosowanych są wspomniane wcześniej Gore-Tex®, które, tak samo jak podeszwy Vibram® stanowią wyznacznik standardu i zmaksymalizowanego komfortu użytkowania. Egzemplarzami wyposażonymi w tą szczególną membranę są m.in. Salewa WS MTN Trainer GTX-CHARCOAL/BLUE FOG oraz Salewa WS Wildfire GTX-BLACK/WHITE. Produkt ten, oprócz zapewnienia wygody w trakcie wspinaczki jest również wodoszczelny, dzięki czemu mokre podłoże nie stanowić będzie problemu.

Kolejnym istotnym czynnikiem, nieustannie podkreślanym przez specjalistów, jest system sznurowania zastosowany w danym egzemplarzu. Nie bez przyczyny w większości modeli, takich jak Salewa MS MTN Trainer 2 GTX-BLACK/CARROT dochodzi on aż do nasady palców, co umożliwia bezproblemowe dopasowanie tęgości buta do danego podłoża bądź nachylenia powierzchni. W trudniejszym terenie lepszym rozwiązaniem jest z pewnością ciaśniejsze związanie obuwia, co skutkować będzie większą stabilnością i lepszym poczuciem samej nawierzchni. Wspomniane wyżej buty podejściowe Salewa wyposażone są dodatkowo w tzw. techniczny charakter sznurowadeł, oddający przede wszystkim lepsze podparcie zarówno w trakcie wchodzenia na szczyt, jak również schodzenia z niego.

Dokonując zakupu butów podejściowych warto również zwrócić uwagę na cholewkę, która powinna być węższa w porównaniu do trekkingowych odpowiedników. Obuwie lepiej dopasowane do stopy to nie tylko większa wygoda, ale również zmaksymalizowane bezpieczeństwo w trakcie górskich, wielogodzinnych wędrówek. Rozsądnym rozwiązaniem jest również gumowy otok wokół palców, zastosowany m.in. w butach Salewa MS Wildfire GTX-BLACK OUT/FLOU YELLOW. Gwarantuje on nie tylko większą precyzję ruchów, ale również ochronę przed nagłymi uderzeniami w skały. Istotnym aspektem jest również rozmiar, który w przypadku butów podejściowych powinien być dopasowany w idealny sposób do długości stopy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium