Czym się kierować wybierając kask rowerowy? 0

Czym się kierować wybierając kask rowerowy?

 

Ochrona głowy w czasie jazdy rowerem jest niezwykle istotna, dla bezpieczeństwa i komfortu takiej podróży. Wybór kasku rowerowego nie jest jednak tak prosty, jakby się mogło początkowo wydawać. Musi on nie tylko zapewniać maksymalną ochronę, ale również powinien być dopasowany do użytkownika w wielu innych aspektach. Na co warto w szczególności zwrócić uwagę wybierając kask rowerowy?

Dlaczego kask jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego rowerzysty? Jakie są rodzaje kasków rowerowych?

Głowa jest częścią ciała, która w czasie upadku może ucierpieć najbardziej przyczyniając się do powstania bardzo poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie jeżeli nie została odpowiednio zabezpieczona. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór kasków rowerowych, dostosowanych zarówno do płci i wieku rowerzysty, jak i jego preferencji odnośnie jazdy. Posiadanie kasku, o czym przekonał się już nie jeden rowerzysta, w wielu przypadkach ratuje zdrowie, a nawet życie. W związku z tym nie należy się wstydzić jego posiadania, wręcz przeciwnie.

Kaski rowerowe

 

Nowoczesne technologie nie ominęły także producentów kasków. Wiele produkowanych obecnie modeli nie tylko doskonale chroni, ale również prezentuje się bardzo dobrze, zachwycając nie tylko swoją estetyką, ale i niską wagą. Dzięki temu jazda z zabezpieczeniem na głowie nie jest w żaden sposób uciążliwa. Nawet wybierając kask rowerowy Uvex znanego producenta, doskonałej jakości, o bardzo wysokich parametrach bezpieczeństwa, za który trzeba nieco więcej zapłacić, należy pamiętać o tym, że zdrowie i życie jest zbyt cenne, by na nim oszczędzać.

Na rynku obecnie dostępne są trzy grupy kasków (występujące jednak w różnych odmianach):

 • kask rowerowy miejski, idealnie nadające się do podróży na krótkich i niezbyt wymagających dystansach (np. do pracy czy szkoły). Takie modele, poza tym, że nadają się do jazdy na rowerze, będą stanowiły dobrą ochronę w czasie jazdy na deskorolce czy na rolkach. Często takie kaski mają doczepiany daszek, stanowiący dodatkową ochronę, tym razem przed słońcem;
 • kaski szosowe mają bardzo charakterystyczny, aerodynamiczny kształt, pozwalający rozróżnić je na tle wszystkich innych. Kask rowerowy szosowy w przeciwieństwie do modelu rekreacyjnego nie ma dodatkowego daszka, posiada za to dużo więcej otworów wentylacyjnych. Jest to najlżejszy z dostępnych obecnie na rynku kasków rowerowych;
 • kaski górskie - dostępne w wersji otwartej bądź zamkniętej (full face). Są to modele zapewniające najwyższy poziom ochrony. Otwory wentylacyjne w tym przypadku są jeszcze większe niż w kaskach szosowych, choć ich ilość jest zdecydowanie mniejsza.

Kaski miejskie

Wybierając kask należy pamiętać o tym, że będzie spełniał swoją funkcję tylko wtedy, gdy zostanie dobrze dobrany - nie powinien być ani zbyt ciasny, ani też za luźny. Pod tym względem dobór rozmiaru kasku nie jest specjalnie skomplikowany - wystarczy jedynie zmierzyć obwód głowy, najlepiej przy wykorzystaniu miarki krawieckiej.

Orientacyjne rozmiary kasków przedstawiają się w sposób następujący:

 • rozmiar XS - obwód głowy około 51 cm,
 • rozmiar S - obwód głowy 51 - 55 cm,
 • rozmiar M - obwód głowy 55 - 59 cm,
 • rozmiar L - obwód głowy około 59 -63 cm,
 • rozmiar XL - obwód głowy powyżej 63 cm,
 • kask męski uniwersalny - obwód głowy w przedziale 54 -61 cm,
 • kask damski uniwersalny - obwód głowy w przedziale 50 - 57 cm,
 • kask dziecięcy uniwersalny - obwód głowy w przedziale 46 - 57 cm.

Jak jednak wybrać odpowiedni model kasku, mając nietypowy kształt głowy, bądź jej obwód będący na granicy poszczególnych rozmiarów? W takim przypadku jednymi słusznym rozwiązaniem jest przymierzenie kasków różnych producentów, co pozwoli w ostateczności na znalezienie tego najlepiej dopasowanego.

Kask na rower MTB - jaki będzie najlepszy?

Kask MTB znajdzie swoje zastosowanie zarówno w czasie jazdy w miejskim zgiełku, jak i na trudnym górskim szlaku. Dobry kask powinien być nie tylko wytrzymały i lekki, ale również wyposażony w otwory i kanały wentylacyjne, zapewniające komfort w czasie jazdy. W tym przypadku warto wybierać modele z wymienną wyściółką, którą można bez problemu zdemontować i wyprać po każdym użyciu. Kaski MTB można podzielić na trzy typy:

 • kask rowerowy Enduro ma w charakterystyczny sposób zabudowaną potylicę oraz boki, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy.
 • kask rowerowy XC/Trail to obecnie najlżejszy dostępny na rynku model, pod wieloma technicznymi parametrami zbliżony do kasków szosowych. Idealnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu;
 • kask rowerowy MTB z technologią MIPS, to nic innego jak kaski Enduro, wzbogacone jednak o nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym niezależnie od warunków jazdy kask zawsze pozostaje na swoim miejscu.

Kaski dla dzieci na rower - jak wybrać najlepsze modele?

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, nie warto oszczędzać na kasku, kupując go z niepewnego i niesprawdzonego źródła. Inwestycja w używane modele nie jest także zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż tak naprawdę nie mamy pojęcia o tym, czy wewnątrz nie jest on uszkodzony w wyniku wypadku czy stłuczenia. Najlepsze kaski dla dzieci, zapewniające im nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort, powinny być opatrzone certyfikatem EN 1080 oraz EN 1070.

Kaski dziecięce

 

W przypadku dzieci bardzo często samo zmierzenie obwodu głowy może być niewystarczające, by dobrać najlepszy kask (dlatego też zakupy przez internet nie koniecznie będą najkorzystniejszym rozwiązaniem). W przypadku dzieci konieczna jest jego przymiarka - chodzi nie tylko o dopasowanie do średnicy głowy, ale również sprawdzenie, czy jego głębokość jest właściwa. Nie może być zbyt luźny, ale i zbyt ciasny też nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dobry kask dla dziecka powinien osiąść na wysokości około 2-3 cm ponad oczami malucha. Dodatkowo wybierając kask należy szczególną uwagę zwrócić na jego masę (zbyt ciężki będzie powodował dyskomfort, przez co dziecko z dużym prawdopodobieństwem nie będzie chciało go nosić) oraz wentylację (dobra zapewni komfort jazdy nawet, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury).

Najważniejsze elementy dobrego kasku

Dobry kask musi być nie tylko lekki i komfortowy w użytkowaniu oraz zapewniać wysoką ochronę. Musi być także funkcjonalny. Dlatego też przy jego wyborze należy zwracać uwagę na następujące jego elementy:

 • daszek, będący istotnym elementem przede wszystkim w tych kaskach, które będą wykorzystywane do codziennej miejskiej jazdy. Jego obecność bardzo dobrze chroni przed oślepiającym słońcem, zwiększając komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto stawiać ma modele posiadające odpinany daszek - to zdecydowanie najbardziej praktyczne rozwiązanie;
 • powierzchnie zewnętrzną - większość producentów stosuje w głównej mierze tworzywa sztuczne, z dodatkami ceramiki. Wbrew pozorom takie kaski są dość lekkie, przy zachowaniu właściwych parametrów ochronnych. Dodatkowo obecność ceramiki sprawia, że kask jest odporny na zadrapania; 
 • otwory wentylacyjne, które są gwarancją komfortowej jazdy niezależnie od warunków atmosferycznych. Im więcej jest otworów, tym cyrkulacja powietrza będzie lepsza. Otwory powinny być zabezpieczone specjalną siatką, chroniącą przed owadami;
 • elementy odblaskowe - choć nie każdy kask jest w nie wyposażony, warto wybierać te modele, które jednak takie elementy posiadają. To kolejne zabezpieczenie, szczególnie przydatne przy jeździe rowerem  niekorzystnych warunkach atmosferycznych, o ograniczonej widoczności;
 • regulacja rozmiaru - to pokrętło bądź suwak (zależnie od modelu), pozwalający na dopasanie kasku do kształtu i obwodu głowy. Należy przy tym pamiętać, że dopasowanie kasku do rozmiaru głowy jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Nowoczesne kaski są lekkie, dzięki czemu zapewniają komfortową, ale co najważniejsze bezpieczną jazdę. Do ich wyboru należy podejść z dużą rozwagą, nie kierując się wyłącznie estetyką. W tym przypadku najważniejsza jest jakość oraz odpowiednie parametry techniczne. Zdrowie i życie są bezcenne, a dobrej jakości kas rowerowy w odpowiedniej chwili jest w stanie je uchronić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium