Explore.pl - sklep turystyczny
Jak dbać o namiot? 5 praktycznych porad 0

Namiot to zwykle kosztowna inwestycja z myślą o użytkowaniu przez wiele lat. Jest to możliwe nie tylko dzięki wysokiej jakości wykonania, ale także odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji namiotu, która należy już do ciebie. Czyszczenie namiotu przed, w trakcie i po sezonie to klucz do jego żywotności. Pamiętaj jednak, że każde outdoroowe wyposażenie wymaga szczególnych sposobów pielęgnacji. W jaki środek do czyszczenia namiotu się wyposażyć? Oto, o czym powinieneś pamiętać jako zapalony biwakowicz.

1.     Zadbaj o dokładne wysuszenie materiału

Nieważne, czy na kempingu spotkał cię ulewny deszcz, przelotna mżawka czy może nie padało w ogóle. Dłuższy obóz na łonie natury zawsze powoduje zawilgotnienie tkaniny namiotu. Dlatego po każdym wyjeździe należy zadbać o jego dokładne wysuszenie – najlepiej w ciepłym i zacienionym miejscu. Zanim go złożysz i schowasz do szafy, upewnij się, że wysechł całkowicie. Nawet na lekko wilgotnym, ciasno zwiniętym materiale może rozwinąć się pleśń, wpływając nie tylko na estetykę namiotu, ale i utratę jego technicznych właściwości.

Jak czyścić namiot, jeśli dostrzeżesz na nim tego typu zabrudzenia? Na pleśń powinna pomóc mieszanka gorącej wody, octu i płynu do mycia naczyń.

2.     Pranie i czyszczenie po każdym sezonie

Czyszczenie namiotu zawsze należy przeprowadzać tak, aby nie uszkodzić struktury jego materiału, szwów czy drobnych elementów, np. sznurków i pętli. Zastanawiasz się, czy można prać namiot w pralce? Pod żadnym pozorem tego nie rób! Wysoka temperatura może zaszkodzić całej konstrukcji, a dodatkowo uszkodzić sprzęt.

Najlepiej jest zrobić to ręcznie za pomocą gąbki, chłodnej wody i specjalnych detergentów. W ofercie naszego sklepu znajdziesz np. zestaw płynów Nikwax NI-32 TECH WASH + TX.DIRECT, dzięki którym usuniesz zanieczyszczenia, takie jak brud czy pozostałości po domowych detergentach, ale jednocześnie odświeżysz powłokę DWR, ale o tym za chwilę.

Nikwax NI-32 to zestaw płynów do prania i impregnacji odzieży wodoodpornej z membraną Gore-Tex, eVent i innych

 

 

Najpierw skup się na silnie zabrudzonych i zaplamionych obszarach. Wyszoruj je przy użyciu gąbki i detergentu. Pamiętaj także o umyciu podłogi namiotu.

3.     Regularnie impregnuj namiot

Dokładnie oczyszczony namiot powinno się zaimpregnować. Dzięki temu jego tkanina znacznie dłużej zachowa swoje właściwości hydrofobowe, zapewniając wodoodporność na najwyższym poziomie. Każda tkanina naturalnie z czasem traci te wyjątkowe cechy – jeśli zastosujesz specjalny środek do czyszczenia namiotu i jego impregnacji, opóźnisz ten proces.

Impregnat NIKWAX TENT&GEAR SOLAR PROOF ma wygodną formułę spray’u z ochroną przed promieniowaniem UV do stosowania do wszystkich materiałów wodoodpornych, m.in. namiotów, markiz, plecaków i futerałów na aparaty. Preparat chroni tkaniny przed szkodliwym promieniowaniem UV, a przy tym jest w pełni bezpieczny dla środowiska.

Impregnat NIKWAX TENT&GEAR SOLAR PROOF można stosować na nowe oraz używane tkaniny (namiotu, plecaki, torby)

 

4.     Składaj namiot z głową!

Wiesz już, czym czyścić namiot i jak pielęgnować go po każdym wyjeździe. Możesz sobie znacznie ułatwić zadanie, jeśli po wypadzie na łono natury poświęcisz czas na sprawdzenie, czy nie zostały w nim resztki jedzenia, piasek, błoto czy owady. Jeśli tego nie zrobisz, przy następnym rozłożeniu możesz się mocno zdziwić. Dobrze wytrzep materiał, odwracając konstrukcję do góry nogami. Z równą dokładnością sprawdź zawartość kieszeni w ścianach sypialni. Zawilgotniała bielizna czy zapomniana, zgnieciona ciasno kanapka mogą spowodować zabrudzenia trudne do usunięcia po dłuższym czasie.

5.     Napraw uszkodzone elementy od razu

Zdarza się, że nawet mimo regularnej pielęgnacji namiot lub elementy jego wyposażenia ulegną uszkodzeniu. Ostre gałęzie, kamienie czy narzędzia z twojego ekwipunku mogą spowodować rozdarcie tkaniny, rozluźnienie szwów czy inne awarie. To niekoniecznie oznacza, że musisz kupować nowy namiot.

Uszkodzoną płachtę możesz zreperować przy pomocy specjalnych środków, takich jak kleje elastyczne. Jeśli od razu zszyjesz lub zreperujesz słabe punkty w konstrukcji namiotu, z powodzeniem posłuży ci podczas kolejnych biwakowych sezonów bez utraty swoich właściwości.

Po czyszczeniu namiotu, jego wysuszeniu oraz odpowiedniej impregnacji możesz spokojnie spakować go do pokrowca. Nie musisz używać przy tym dużo siły – spakuj materiał luźno, aby zapewnić mu optymalną cyrkulację powietrza. W ten sposób w doskonałym stanie przeczeka do następnego wypadu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium