Jak wiązać buty trekkingowe? 0

Jak wiązać buty trekkingowe?

Nie ma wątpliwości, że buty trekkingowe to obuwie do zadań specjalnych. Jak się jednak okazuje – nawet najlepsze buty mogą nie spełnić swojej funkcji, jeżeli nie zostaną dobrze zasznurowane. Jak więc zawiązać buty trekkingowe poprawnie? Jak za pomocą sznurowania wzmocnić sprawność obuwia? Przeczytaj artykuł i poznaj wskazówki naszych ekspertów. Dowiedz się jakie rodzaje wiązań sznurówek są popularne oraz na co zwracać uwagę przy ich zakupie!

Rodzaje wiązań butów trekkingowych

Sposobów na wiązanie butów trekkingowych jest kilka. W tym poradniku postanowiliśmy jednak zaprezentować triki, które sprawią, że buty staną się jeszcze wygodniejsze. Czy to możliwe, żeby za pomocą sznurówek obuwie mogło stać się bardziej komfortowe? Oczywiście, że tak! Wystarczy zapoznać się z poniższymi wskazówkami! 

Jak wiązać buty trekkingowe

Wiązanie na węzeł chirurgiczny

Ten rodzaj wiązania poleca się wszystkim tym, którzy zmagają się z odciskami powstającymi na piętach. Przyczyną pojawiania się odcisków jest zwykle zła stabilizacja nogi w obuwiu. W trakcie marszu noga przesuwa się wewnątrz buta, w związku z czym dochodzi do tarcia. Na szczęście problem ten można wyeliminować za pomocą sznurówek! Wystarczy zawiązać je na tzw. węzeł chirurgiczny. W tym celu należy:

 1. Ściągnąć sznurówki u góry;
 2. Użyj 2 par haczyków zaciskowych, umieszczonych w miejscu, gdzie stopa się wygina;
 3. Dwukrotnie owinąć sznurówki wokół siebie, po czym mocno ścisnąć. Pozostałe końce należy zwinąć za wyższą parę haczyków. Dzięki temu naciąg węzła zostanie zablokowany;
 4. Ten sam krok należy powtórzyć na parze położonych wyżej haczyków;
 5. Zawiązać w klasyczny sposób.

Obolały duży palec

To kolejny z problemów, jaki może przydarzyć się w trakcie trekkingu, Na szczęście ból w dużym palcu można zniwelować za pomocą prostego wiązania. Aby to zrobić, wystarczy:

 1. Wyjąć wszystkie sznurówki z butów.
 2. Umieścić je w obuwiu ponownie – z pominięciem pierwszej pary oczek, od których zwykle zaczyna się przeciąganie sznurówek.

Jeżeli to nie pomoże i dalej w trakcie noszenia obuwia odczuwa się ból – warto pomyśleć o wymianie obuwia na nowe. Wysokiej jakości obuwie trekkingowe damskie oraz obuwie trekkingowe męskie można znaleźć w ofercie naszego sklepu. Dostępne są one w atrakcyjnych cenach oraz w wielu wariantach rozmiarów. W asortymencie nie brakuje butów z najnowszych kolekcji znanych i lubianych marek, takich jak: AKU, La Sportiva, Meindl, Salewa itp. 

Zbyt wąska stopa

Z tym problem najczęściej mierzą się panie. Z natury drobniejsze i delikatniejsze, często po włożeniu stopy do buta, mają w nim zbyt dużo wolnej przestrzeni. Na szczęście z pomocą jednego, prostego wiązania można ustabilizować stopę w obuwiu. I to bez obawy o to, że w efekcie będzie się mieć do czynienia z nadmiernym naciskiem. W tym celu należy:

 1. Ściągnąć sznurówki u góry, zanim pojawią się haczyki, a następnie zebrać luz;
 2. Za pomocą zwykłego węzła (lub opisanego powyżej – chirurgicznego) zabezpieczyć górną część;
 3. Zaczynając od góry (i schodząc ku dołowi), owinąć sznurówki na pierwszych haczykach, w taki sposób by powstała pętla;
 4. Skrzyżować sznurówki, a następnie ponownie zaczynając od góry, wykonać pętelkę na kolejnej parze haczyków;
 5. Ponowne wykonać węzeł (chirurgiczny lub zwykły) – w celu ustabilizowania górnej część buta poprzez ponowne wykonanie węzła chirurgicznego bądź też zwykłego.
 6. Powtórzyć ten krok, aż sznurówki zostaną w ten sposób zawiązane na wszystkich haczykach.

Wiązanie butów trekkingowych – o czym jeszcze pamiętać?

Początki zawsze bywają trudne – zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi opanowanie wielu różnych technik wiązania sznurowadeł. Praktyka czyni jednak mistrza. Każde kolejne wiązanie powinno wychodzić coraz lepiej. Zanim się jednak przystąpi do wiązania, zawsze należy zacząć od sprawdzenia, czy stopa została prawidłowo unieruchomiona w bucie. W przeciwnym razie będzie to powodować dyskomfort lub powstawanie odcisków.

Wiązania na podejścia czy na zejścia?

Poza technikami wiązań obuwia trekkingowego niezwykle istotne jest również samo napięcie sznurowadeł. Osoby, które trekkingiem zajmują się profesjonalnie wiedzą o tym najlepiej. Na dobór odpowiedniego naprężenia sznurówek ma ukształtowanie terenu. Osobom początkującym poleca się stosowanie zmiennego naprężenia. Na czym ono polega? Dolną część buta należy zasznurować w mocny sposób. Z kolei górną część należy zasznurować, zapewniając nodze więcej luzu. Takie wiązanie zapewni stopie i stawom swobody ruchów, podczas gdy kostka zostanie usztywniona. 

Dobre sznurówki – czyli jakie?

Na końcu warto również powiedzieć o tym, że równie istotne dla bezpieczeństwa i wygody są sznurówki, które umieszcza się w butach. Kupując je, należy zwracać uwagę na to, czy zostały one wykonane z wystarczająco wytrzymałego materiału. Dobrej jakości sznurowadła nie tylko nie będę się tak szybko niszczyć, ale również i samoistnie rozwiązywać. Dlatego nie należy sięgać po produkty, które są zbyt śliskie w dotyku. Sznurówki idealne powinny być szorstkie, lecz miękkie. Dzięki temu zawiązany na nich supeł będzie się dobrze trzymał.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium