Explore.pl - sklep turystyczny
Jakie sandały trekkingowe wybrać? 0

Jakie sandały trekkingowe wybrać?

Piesze wędrówki w terenie wymagają zastosowania wygodnego i wytrzymałego obuwia. O ile w sezonie jesienno-zimowym konieczne będzie włożenie solidnie ocieplonych, podwyższonych butów, to już wiosną i latem możemy z powodzeniem zastosować bardziej przewiewne modele. Z myślą o osobach lubiących czuć się komfortowo w czasie aktywnego wypoczynku, zaprojektowano sandały trekkingowe. Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę, kupując dla siebie nową parę takiego odkrytego obuwia?

Sandały teva

 

Obuwie trekkingowe – sandały czy półbuty?

Wędrówki w terenie to spore obciążenie dla naszych stóp – zwłaszcza w gorące, letnie dni. Mimo pewnej niewygody znaczna część turystów stosuje starą zasadę mówiącą, że w czasie trekkingu konieczne jest noszenie wysokich butów nad kostkę. Jest w tym spora część prawdy – jeśli wyruszamy na wymagający, górski i kamienisty szlak, zabudowane półbuty zapewnią nam maksimum bezpieczeństwa, ułatwiając wielogodzinny marsz z dużym obciążeniem. Jednocześnie duża część aktywnych fizycznie osób preferuje spacery po bezdrożach lub stosunkowo dobrze utrzymanych ścieżkach. Na takich trasach doskonale sprawdzi się odkryte obuwie, takie jak sandały Teva. Są one znacznie lżejsze, aniżeli wysokie półbuty oraz zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, świetnie spisując się na wielu wyprawach o mniejszym stopniu trudności. Możemy używać ich między innymi:

  • w czasie wędrówek po asfaltowych szlakach,
  • w trakcie marszu po nieutwardzonych drogach,
  • podczas przepraw przez strumyki – o ile producent dopuszcza takie zastosowanie,
  • jako buty zapasowe, zakładane w celu ułatwienia gojenia bolesnych otarć i odcisków,
  • jako obuwie na czas odpoczynku, pozwalające stopom oddychać i regenerować się po cięższym wysiłku fizycznym.

Sandały trekkingowe męskie i damskie mogą stanowić podstawowy typ butów używanych w trakcie wycieczki lub lekką, okazjonalną alternatywę w wyjątkowo upalne dni. Z uwagi na ich niewielką wagę i wymiary, bez trudu zmieścimy je do wnętrza turystycznego plecaka. Modele z rzepami możemy także przytroczyć do paska torby; dzięki temu nie będą one zajmować miejsca w jej środku. Planując taki zakup, pamiętajmy o dostosowaniu właściwości obuwia do rodzaju tras, po których się poruszamy, a także naszych osobistych preferencji oraz kształtu stóp. Czym powinny cechować się wygodne sandały trekkingowe?

Sandały trekingowe męskie

 

Bieżnik w sandałach trekkingowych

Bieżnik w sandałach górskich to element, który odróżnia je od modeli dedykowanych do codziennego użytku w mieście. Jest on odpowiedzialny za przyczepność i stabilność, bez względu na typ nawierzchni, po jakiej się poruszamy. Jego rozbudowana rzeźba jest wzorowana na formie profesjonalnych butów trekkingowych, charakteryzując się licznymi nacięciami oraz wydatnymi panelami. Im bardziej wymagający teren pragniemy przemierzać pieszo, tym mocniej rozbudowany powinien być bieżnik naszego obuwia. Dzięki takim cechom, sandały Teva doskonale sprawdzają się w trakcie wędrówek po wszelkich typach podłoża: szlakach prowadzących po wystających skałach, błotnistych ścieżkach czy piaszczystych dróżkach pomiędzy polami. Zazwyczaj podeszwa takich turystycznych sandałów jest wykonywana z wytrzymałych, antypoślizgowych materiałów. W konsekwencji bez trudu znosi ona intensywną eksploatację na różnego rodzaju nawierzchniach oraz ochroni nas przed upadkiem na śliskim podłożu.

 

Twardość podeszwy w sandałach górskich

Solidna podeszwa to element obowiązkowy w sandałach trekkingowych damskich i męskich. Jej twardość powinniśmy dobierać, biorąc pod uwagę typ szlaków, po których mamy zamiar się poruszać. Jeśli preferujemy spacery po łagodnym terenie i polnych bezdrożach, nasze potrzeby doskonale zaspokoją sandały Teva z miękką podeszwą. Jeżeli natomiast wolimy zwiedzać trudnej dostępne, skaliste trasy, powinniśmy zdecydować się na obuwie wyposażone w bardziej wytrzymały, twardy protektor, który uchroni nas przed kontuzjami i zranieniem. Co do zasady, im twardszą podeszwę wybierzemy, tym bezpieczniejsze będą nasze stopy na nierównym podłożu.

 

Profil podeszwy sandałów trekkingowych

Każdy człowiek może posiadać odmienny kształt stopy, który poniekąd determinuje wybór nowego obuwia. Modele z płaskim profilem mogą nie zapewnić nam wystarczającej wygody na długich trasach, powodując, że nasze nogi będą szybciej się męczyć. Pomocny w wyeliminowaniu takiego problemu będzie zakup profilowanych sandałów górskich, które skutecznie ustabilizują stopy oraz sprawią, że będą one w dobrym stanie nawet po wielogodzinnym marszu. Wskazane, by posiadały one również miękką śródpodeszwę – najlepiej z pianki EVA. Poprawi ona dopasowanie do stopy oraz będzie stanowiła warstwę amortyzacji tłumiącą drgania, szczególnie istotną w trudniejszym terenie oraz w trakcie całodniowych wędrówek. Jeśli nasza aktywność fizyczna jest wyjątkowo intensywna, zwróćmy uwagę na modele z wbudowaną poduszką amortyzującą, która jeszcze lepiej zabezpieczy stopy przed wstrząsami.

 

Typ cholewki w sandałach górskich

W sprzedaży znajdziemy sandały trekkingowe męskie i damskie o odmiennych typach cholewki. Jeżeli wybieramy się na wyjątkowo kamienistą trasę, dobrym rozwiązaniem będzie obuwie zabudowane, które uchroni nasze stopy przed skaleczeniem. Takie modele zazwyczaj będą posiadać grube paski po bokach cholewki, odkrytą lub zakrytą piętę i jedynie niewielkie otwory wentylacyjne. Ich wadą może być gorsza cyrkulacja powietrza i szybsze męczenie się stóp, stąd sprawdzą się one raczej na krótsze wycieczki. Jeśli wyruszamy na nieco mniej wymagający szlak, nasze wymagania z pewnością zaspokoją odkryte sandały Teva. Są one w pełni przewiewne i lekkie, a wielogodzinny marsz nawet w upalne dni będzie w nich samą przyjemnością.

 

Łatwość pielęgnacji sandałów trekkingowych

Sandały trekkingowe przy każdej wyprawie narażone są na działanie kurzu, piasku, błota, wody oraz potu. Aby były one komfortowe w codziennym użytkowaniu i przez długi czas zachowały estetyczny wygląd, powinny być łatwe do wyczyszczenia. Obuwie turystyczne takie, jak sandały Teva, jest wyprodukowane z nowoczesnych materiałów, które są łatwe w konserwacji. Wystarczy bowiem zanurzyć je w wodzie z mydłem, a w razie potrzeby – wyczyścić miękką szczoteczką – by w kilka chwil bez trudu odświeżyć je i przywrócić im ładny wygląd. Ich ważną zaletą jest także szybkie wysychanie, które sprawia, że sandały górskie będą zdatne do dalszego użytku już w niedługim czasie po ich pielęgnacji. Ponadto – w przeciwieństwie do modeli ze skóry, nie wymagają one regularnej impregnacji oraz dobrze znoszą kontakt z wilgocią, nie odkształcając się ani nie niszcząc pod jej wpływem. Wyściółka wybranych egzemplarzy sandałów Teva może być także dodatkowo pokryta jonami cynku. Takie rozwiązanie do minimum ograniczy rozwój bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

 

Sposób zapinania sandałów górskich

Ostatnim, ale równie istotnym zagadnieniem jest sposób zapinania sandałów trekkingowych damskich i męskich. Takie obuwie nie może być ani za ciasne, ani też zbyt luźne – z tego względu warto mierzyć je po południu lub wieczorem, gdyż po całym dniu nasze stopy będą nieco spuchnięte. Najpopularniejszym typem zapięć w odkrytych butach turystycznych są rzepy. Pozwalają one na precyzyjne dopasowanie taśmy przy kostce oraz palcach, gwarantując niezbędny komfort i solidne trzymanie stopy. Zwróćmy również uwagę na miękkie wykończenie pasków przy pięcie; zapobiegnie ono bolesnym obtarciom, które utrudniałyby nam aktywność fizyczną.

 Sandały damskie Teva

Solidne i wygodne obuwie to niezbędny element wyposażenia każdej osoby lubiącej aktywny wypoczynek w terenie. W cieplejszym sezonie warto sięgnąć po wytrzymałe i komfortowe sandały trekkingowe damskie i męskie, które zapewnią optymalną cyrkulację powietrza, uprzyjemniając nam spacery po plaży, bezdrożach i górach. Nowoczesne modele takich odkrytych butów pozwolą naszym stopom odpocząć od ciężkiego, masywnego obuwia turystycznego, gwarantując jednocześnie niezbędną przyczepność, ochronę przed zranieniami oraz wygodę codziennego użytkowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium