Plecaki wspinaczkowe - czym się charakteryzują? 0

Plecaki wspinaczkowe - czym się charakteryzują?

Plecak dla wielu z nas kojarzy się często z plecakiem szkolnym, w którym dzieci noszą książki do szkoły. Oprócz plecaków dla dzieci istnieją jeszcze plecaki miejskie, turystyczne, rowerowe, wyprawowe oraz wspinaczkowe. Jeszcze wiele lat temu nikt nie klasyfikował plecaków ze względu na ich przeznaczenie, jednak z biegiem czasu uległo to zmianie. Okazuje się, że każdy z plecaków ze względu na funkcję, którą spełnia, jest skonstruowany w inny sposób. Nie inaczej jest w przypadku plecaka wspinaczkowego, który charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania i dużą pojemnością. 

Z czego składa się plecak wspinaczkowy?

Każdy plecak bez względu na swoje przeznaczenie składa się z komory lub dwóch komór oraz szelek. Plecaki wspinaczkowe wyposażone są jednak w wiele innych udogodnień, posiadają np.:

  • stelaż,
  • pas piersiowy,
  • pas biodrowy,
  • troki,
  • kieszenie i różnorodne kieszonki,
  • komin oraz system wentylacyjny.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników plecaków wspinaczkowych wiele modeli, jak np. Deuter Trail Pro-34, posiada system nawadniający, który składa się z bukłaka i umożliwia uzupełnianie wody bez konieczności postojów na trasie, co jest szczególnie przydatne podczas długich wspinaczek górskich. Model Deuter Trail 30-Marine-Shale wyposażony jest w uchwyt na kijki, natomiast wiele innych modeli, jak np. Deuter Trail 22-Turmeric-Khaki czy  Deuter Trail 24 SL posiada pokrowiec przeciwdeszczowy, który pomoże w sytuacji załamania pogody czy jej diametralnej zmiany.

Jak wybrać idealny plecak wspinaczkowy?

Spośród wielu propozycji różnorodnych producentów wybór plecaka, który w pełni spełni nasze oczekiwania, może być utrudniony. 

Jaki powinien być kształt plecaka wspinaczkowego?

Plecaki wspinaczkowe charakteryzują się smukłą budową ze względu na warunki, z jakimi muszą mierzyć się wspinacze górscy. Wąskie szczeliny w połączeniu z szerokim plecakiem mogłyby być dużym utrudnieniem, dlatego są one dostosowane do warunków geologicznych. Kształt ten gwarantuje również dużo większą stabilność i bezpieczeństwo, ale także pomaga uniknąć efektu kołysania się i pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru. Niektóre modele, jak np. Deuter Trail 30-Marine posiadają klapę o niskim profilu, dzięki czemu możliwe jest podniesienie głowy w górę.

Jaka powinna być wytrzymałość plecaka wspinaczkowego?

Jak wiadomo, warunki wspinaczkowe bywają trudne, dlatego plecak wspinaczkowy powinien być niezwykle wytrzymały i stworzony z wysoko jakościowych materiałów. Jest on również miejscem składowania wielu rzeczy potrzebnych podczas wspinaczki. Jednocześnie duża wytrzymałość materiałów powinna iść w parze z lekkością. Dlatego do produkcji plecaków używa się coraz lepszych tkanin, które łączą w sobie te dwie funkcje. Takim plecakiem jest Salewa Randonnee 30 BP czy Salewa Winter Train 26 BP, które zostały wykonane z tkaniny o niskiej wadze i niezwykle odpornej na rozdarcie. 

Jaka powinna być waga idealnego plecaka wspinaczkowego?

Waga plecaka jest w dużej mierze zależna nie tylko od pojemności plecaka, ale także od materiałów, jakich użyto do jego produkcji. Warto postawić na plecak, który nie będzie zbytnio obciążał pleców podczas wspinaczki, ale także pozwoli na spakowanie wielu potrzebnych rzeczy. Konieczny jest wybór wytrzymałych ale także lekkich materiałów. Warto poszukać modeli z możliwością wypięcia pasa, zdemontowania klapy i uchwytu na kask jak np. Deuter Guide Lite 30+, który pozwoli na utrzymanie lekkiego bagażu i zmniejszenie jego wagi nawet o 260 gramów. 

Czy system nawadniający w plecaku wspinaczkowym okazuje się przydatny?

Podczas wspinaczki w trudnych górskich warunkach niezwykle przydatną opcją może okazać się system nawadniający w plecaku, czyli tzw. bukłak z wężykiem. Eliminuje konieczność zatrzymywania się, dzięki czemu ułatwia aktywność. Coraz więcej osób chętnie sięga po plecaki z bukłakiem, ze względu na ogromną wygodę uzupełniania płynów podczas wspinaczki. 

Jaki powinien być idealny plecak wspinaczkowy? 

Spośród ogromnej oferty plecaków występuję wiele rozmiarów, pojemności i kolorów. Idealny plecak to ten, który mimo cienkiego i lekkiego materiału gwarantuje niezwykłą wytrzymałość na górskich szlakach. Powinien być wąski tak, aby ułatwiać wspinaczkę w niewielkich szczelinach oraz dopasowywać się do anatomicznej budowy ciała, zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Warto dobierać plecaki do płci, gdyż dzięki idealnemu dopasowaniu zapewni bezpieczne przenoszenie bagażu i wspinaczkę górską. Ważne, aby był on ułatwieniem aktywności, a nie jej utrudnieniem. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium