Explore.pl - sklep turystyczny
Sztuka pakowania plecaka – co musisz mieć pod ręką? 0

Sztuka pakowania plecaka – co musisz mieć pod ręką?

Plecak pakowany na ostatnią chwilę i bez większego pomysłu może stać się przyczyną dyskomfortu, a nawet i bólu w trakcie wędrówki. Na bardziej wymagających szlakach jest wręcz źródłem niebezpiecznych sytuacji, których nie należy lekceważyć. Jak ergonomicznie pakować plecak, aby oszczędzić sobie zmartwień?

Zacznij od podstaw, czyli dobrze dobrany plecak

Pakowanie plecaka w góry czy na biwak to jedno, ale nie mniejsze znaczenie ma wybór samego modelu – na rynku dostępnych jest przecież cały szereg plecaków różnej jakości, pojemności czy funkcjonalności. Inny plecak sprawdzi się na wysokogórskim szlaku, a jeszcze inny na krótki piknik w lesie. Zacznij zatem od określenia, w jakich warunkach będziesz korzystać z plecaka.

W zależności od okoliczności zmieniać będzie się także pojemność plecaka. Odpowiedz sobie na pytanie, czy po drodze czeka cię np. nocleg w schronisku lub czy musisz zabrać zapas jedzenia. W przypadku każdej outdoorowej wyprawy plecak powinien być wykonany z trwałych, solidnych materiałów, a dodatkowe udogodnienia, jak wewnętrzne i zewnętrzne kieszenie powinny pomagać ci spakować się jak najbardziej praktycznie.

Jak dobrze spakować plecak? W trzech krokach!

Jeśli zależy ci na tym, aby w trakcie wędrówki zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu na szukanie jedzenia, mapy czy innego potrzebnego przedmiotu, a plecak nie powodował dyskomfortu, daj sobie czas na przemyślane pakowanie. W trzech prostych krokach, a także z pomocą cichych bohaterów.

Krok 1: Zbierz wszystkie rzeczy do spakowania

Najlepiej w jednym miejscu, w którym będziesz je widzieć jednocześnie, np. na łóżku czy podłodze. W ten sposób zyskasz świadomość, jakiej wielkości plecaka potrzebujesz. Dokonaj jednocześnie eliminacji rzeczy, które w rzeczywistości mogą okazać się zbędne. Zabierz tylko to, co najpotrzebniejsze. O tym decyduje rzecz jasna charakter twojej aktywności.

Jeśli chodzi o pakowanie plecaka w góry, zwykle sprawdza się stara zasada głosząca, że im mniej na plecach, tym lepiej. Niestety bardzo trudno jest jej sprostać.

Krok 2: Podziel przedmioty na trzy grupy

Zebrane przedmioty podziel na trzy grupy o następującej charakterystyce:

  • lekkie, ale sporych rozmiarów, rzadko używane (np. śpiwór, bielizna, ręcznik);
  • ciężkie i nieporęczne, używane sporadycznie (np. kosmetyczka, zapasowe buty, odzież, elementy kuchni turystycznej, jedzenie);
  • lekkie rzeczy, które muszą być pod ręką (np. kurtka przeciwdeszczowa, puchówka, apteczka).

Bardzo ważne, abyś najdrobniejsze elementy wyposażenia przygotował oddzielnie – umieścisz je w kieszonkach zewnętrznych.

Krok 3: Układaj wyposażenie strefami

Jak spakować plecak w góry, aby zmieściło się wszystko, co niezbędne, a twój kręgosłup to udźwignął? Systemowo! Rzeczy największe powinieneś umieścić na dnie plecaka. Miękkie ubrania będą szczelnie wypełniać niewymiarową przestrzeń, która powstanie po umieszczeniu w środku np. śpiwora. Jeśli te miejsca pozostaną puste, podczas wędrówki plecak może się łamać, co będzie obniżać jego i twoją stabilność.

Jednocześnie będą to przedmioty używane np. dopiero na noclegu. Wówczas przy pakowaniu plecaka w góry możesz wykorzystać dodatkowe akcesoria porządkujące, jak worek wodoodporny Lowe Alpine Drysac XXL czy worek wodoodporny Lowe Alpine Drysac. Ułatwią ci zachowanie porządku w bagażu, a także ochronę delikatnych przedmiotów zabezpieczają je przed zamoczeniem.

Worek wodoodporny Lowe Alpine Drysac XXL został wyprodukowany z odpornego na uszkodzenia mechaniczne, lekkiego nylonu ripstop Cordura®.

 

Rzeczy najcięższe, jak np. buty, zapas jedzenia, kuchenka, garnki turystyczne, lina, uprząż, powinny znaleźć się w środkowej części plecaka. Umieść je najbliżej twoich pleców, czyli naturalnego środka ciężkości. Wówczas zniesiesz ich ciężar o wiele lepiej.

Worek wodoodporny Lowe Alpine Drysac pomoże skutecznie chronić ekwipunek podczas spływów kajakowych, rejsów żeglarskich i turystycznych wypraw w ulewnym deszczu.

 

Górna część plecaka powinna być zarezerwowana na rzeczy, które dobrze mieć pod ręką w trakcie wędrówki. Będą to m.in.:

  • kurtka membranowa;
  • docieplenie;
  • kurtka puchowa;
  • zapasowe skarpetki;
  • rękawiczki;
  • czapka;

Nagła zmiana pogody, wypadek czy inna nieprzewidziana sytuacja mogą spowodować, że szybko będą ci potrzebne, a czas będzie na wagę złota. Warto o tym pomyśleć, zastanawiając się, jak spakować plecak w góry.

Złote zasady pakowania plecaka w góry pomogą ci zaoszczędzić sporo energii i czasu na szlaku. Pamiętaj, że bezpieczeństwo i komfort twoje wyprawy w dużej mierze zależy od ciebie. Zadbaj o to jeszcze zanim wyruszysz po przygodę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium