Jaki plecak wybrać na jednodniową wycieczkę w góry? 0

Jaki plecak wybrać na jednodniową wycieczkę w góry?

Krótkie, piesze wycieczki w góry stanowią doskonały rodzaj aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jedną z kluczowych kwestii, które decydują o naszym komforcie w trakcie przemieszczania się, jest odpowiednio dobrany plecak. Zbyt mały nie pozwoli spakowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów, z kolei wykonany z nieodpowiednich materiałów może rozczarować nas podczas trasy. Na co zatem zwrócić uwagę, by wybrać właściwy model?

Jak dobrać litraż plecaka?

Wysoce istotnym czynnikiem podczas wyboru odpowiedniego modelu plecaka na krótką wycieczkę w góry jest jego pojemność. Zależy ona przede wszystkim od naszego zapotrzebowania, dlatego kwestia ta powinna być rozważana według indywidualnych preferencji. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż większy litraż niekoniecznie będzie lepszym rozwiązaniem. Jeśli nasza trasa jest krótka, a ilość potrzebnych przedmiotów raczej skromna, to zbyt pojemna torba przyczyni się do nieestetycznego wiszenia materiału. To z kolei skutecznie ogranicza ruchy i powoduje dyskomfort. 

Z drugiej jednak strony, przeładowany plecak turystyczny ma znacznie większą szansę na powstanie uszkodzeń. Nieustannie napięte szwy rozwlekają się, przez co ryzyko ich pęknięcia jest wyższe. Pamiętajmy także o tym, iż plecak, który ma być wytrzymały i służyć nam przez długie lata, powinien zostać zakupiony w rekomendowanym i sprawdzonym sklepie. Zamówienie złożone w zaufanej firmie, takiej jak www.explore.pl, daje gwarancję otrzymania pełnowartościowego produktu, który świetnie sprawdzi podczas pieszych wycieczek w góry.

Do 20 litrów

Niewielkich rozmiarów plecak turystyczny jest dobrym wyborem dla osób, które planują jedynie krótki wypad na szczyt. Szybka wspinaczka, która nie zajmie całego dnia nie wymaga wielu przedmiotów do zabrania. W środku torby powinny znaleźć się m.in. butelka z wodą, kilka sztuk żeli energetycznych na wzmocnienie czy też lekka kurtka przeznaczona do pieszych wycieczek w góry. 

Plecaki do 20 litrów

Warto zwrócić uwagę także na to, by plecak turystyczny do 20 litrów posiadał dodatkową kieszeń boczną, w której umieścimy potrzebne drobiazgi, takie jak klucze, dokumenty czy portfel. 

 

Do 40 litrów

Tego typu modele są polecane do zdecydowanie dłuższych trasPlecak turystyczny do 40 litrów sprawdzi się podczas całodniowego wspinania się na szczyty. W jego wnętrzu musi bowiem znaleźć się: znaczny zapas wody, jedzenie oraz dodatkowy hardshell. Aby mieć możliwość wezwania pomocy w kryzysowej sytuacji, warto zabrać ze sobą także powerbanka, którym naładujemy telefon. W razie wypadku dobrze jest również posiadać małą apteczkę

Plecaki do 40 litrów

 

Jakie cechy powinien posiadać plecak turystyczny?

Dobry plecak w góry to przede wszystkim taki, który jest gotowy nawet na najtrudniejsze warunki pogodowe. Te z kolei często bywają nieprzewidywalne i potrafią zaskoczyć, dlatego tak ważne jest to, by nasz bagaż był funkcjonalny. Z tego względu wysokiej jakości model powinien być wyposażony w liczne dodatkowe kieszenie, wytrzymały i wodoodporny materiał, a także skuteczne zabezpieczenia, które zwiększą nasz komfort. 

Pakowność

Nawet najmniejsze rozmiary plecaków turystycznych powinny być wystarczająco elastyczne, by pomieścić znaczną ilość rzeczy. Główną rolę gra tu podstawowa komora, w której znajduje się najwięcej miejsca. Niewielkie drobiazgi mogą zostać umieszczone w bocznych kieszonkach, najlepiej odpowiednio zapinanych, by uniknąć ich przypadkowego rozpięcia na trasie. Dodatkowe przegrody ułatwiają uporządkowanie rzeczy i sprawiają, że korzystanie z plecaka będzie proste i sprawne. 

Funkcjonalność

Za ten aspekt plecaka odpowiadają troki oraz mocowania. Ich ściągnięcie pozwala na zwiększenie komfortu noszenia poprzez zmniejszenie objętości całego bagażu. Umożliwiają także umieszczenie dodatkowych przedmiotów, takich jak kijki trekkingowe. 

Odpowiedni system nośny

Choć kwestia ta często bywa pomijana podczas wyboru odpowiedniego plecaka, jest ona równie istotna co pozostałe. Noszenie ciężkiej torby na własnych plecach podczas wielogodzinnej wędrówki nie tylko męczy, ale także wpływa na ogólną kondycję kręgosłupa. Nieodpowiednio dobrana konstrukcja sprawia dyskomfort w trakcie maszerowania, a po zakończonej trasie często odczujemy negatywne skutki złego wyboru. Możemy zatem oczekiwać bólów mięśnistawów oraz zniechęcenia do następnych pieszych wycieczek. 

Dobry system nośny to nie tylko lepsze rozwiązanie dla naszych pleców, ale również znaczne zwiększenie komfortu noszenia. Zaawansowane produkty charakteryzują się świetną wentylacją, która okaże się szczególnie przydatna przy długich i męczących trasach. Prawidłowo zaprojektowany plecak turystyczny powinien odciążać plecy i przenosić ciężar na pas biodrowy, a następnie na nogi. 

Właściwie dobrany bagaż w góry nie będzie całkowicie przylegał do ciała. To właśnie ta szczelina zapewni nam optymalny przepływ powietrza i skuteczną cyrkulację. Jednym z modeli poprawiających wentylację są plecaki turystyczne wyposażone w system Free Float. Aby zmniejszyć odczuwanie ciężkiego bagażu na plecach, konieczny jest pas biodrowy, który — gdy zapięty — jest w stanie przenieść do 70% całego ciężaru. 

Właściwy materiał

Nieprzewidywalna pogoda w górach sprawia, że dobranie odpowiedniego sprzętu stanowi nie lada wyzwanie. Zainwestowanie w dobrej jakości materiały daje jednak pewność, że spakowane przedmioty nie przemokną i nie zniszczą się. W przypadku plecaków turystycznych warto wybrać model wyposażony w przeciwdeszczowy pokrowiec, który skutecznie uchroni nasze rzeczy. 

Oprócz odporności na deszcz bagaż powinien być również wytrzymały. Szczególnie podczas całodniowych pieszych wycieczek nasz plecak może być wypełniony ciężkimi przedmiotami. Z tego względu materiały wykorzystane do jego produkcji muszą charakteryzować się trwałością i elastycznością, dzięki czemu zapewnią długą i skuteczną pracę. 

Waga

Podczas porównywania parametrów poszczególnych plecaków warto mieć na uwadze, iż jego waga wynika poniekąd z jakości systemu nośnego. Im bardziej zaawansowany, a co za tym idzie — komfortowy, tym cięższy będzie cały bagaż. Mimo to nie warto kierować się jedynie tym parametrem, gdyż system nośny odpowiedniej jakości potrafi znacząco odciążyć plecy i zminimalizować odczuwanie ogólnego ciężaru. W związku z tym czasem to nawet ten początkowo "cięższy" plecak po jego pełnym wypełnieniu może okazać się lżejszy. 

Jaki plecak turystyczny dla dzieci?

Wycieczki w góry to częsty nie tylko samotne chodzenie po szczytach, lecz także wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Aby już od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach miłość do tej aktywności, dobrze jest zadbać o odpowiedni i komfortowy plecak turystyczny dla naszej pociechy. Własny bagaż nie tylko odciąży nieco plecy rodziców, lecz także pozwoli dziecku na poczucie samodzielności oraz odpowiedzialności. 

Plecaki dla dzieci

Tu podział zależy przede wszystkim od wieku podopiecznego oraz jego możliwości siłowych. Koniecznie należy mieć na uwadze, iż młodsze dziecko nie jest w stanie udźwignąć dużych ciężarów, dlatego jego pakunek powinien być raczej niewielkich rozmiarów. W przypadku pociech powyżej 6. roku życia plecaki na odpowiednich stelażach mogą sięgać do pojemności ok. 30 litrów, jednak muszą być one dopasowane do konkretnego dziecka i jego możliwości. 

W przypadku dzieci warto wybrać model wyposażony w dodatkowe kieszenie boczne oraz wewnętrzną kieszeń. Umożliwią one spakowanie potrzebnych drobiazgów, których najmłodsi mogą mieć całkiem sporo. Materiał natomiast, tak jak w przypadku plecaków dla dorosłych, powinien być wodoodporny i dobrze znosić deszcz. 

Szczególne znaczenie ma system nośny, który musi być dopasowany do postury dziecka, jego wzrostu oraz ogólnych rozmiarów. Niewygodny bagaż nie tylko negatywnie wpłynie na jego postawę i spowoduje problemy z kręgosłupem, lecz także zniechęci go dalszego rozwoju w dziedzinie wspinaczek i wędrówek po górach. Na pieszą wycieczkę wraz z dziećmi nie zapomnijmy o zapasie wodyprowiantu oraz kilku słodkości, które umilą trasę. Dodatkowo dobrze jest mieć ze sobą kurtkę dla podopiecznego, gdyż szybciej ulega on wychłodzeniu. 


 

Sprawdź podobne artykuły:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium